مقالات

آشنایی با انواع تجهیزات صوتی برای اجرای زنده

انواع تجهیزات صوتی

تولید کنندگان صدا که متخصص در موسیقی زنده هستند، نیاز دارند تا با طیف وسیعی از انواع تجهیزات صوتی، از میکس بورد و نور گرفته تا میکروفون و مانیتور آشنا باشند. انتخاب ابزار مناسب برای هر مجموعه زنده برای یک هنرمند مجری که نمایشی خوب داشته باشد بسیار مهم است.

بیشتر فناوری های صوتی نیاز به مهارت بیشتری در تجهیزات صوتی و جعبه ابزار دارند. آن‌ها همچنین باید یاد بگیرند که چراغ ‌ها چگونه فعال می شوند، صحنه‌ها را راه‌ اندازی کنند و میکروفون‌ها و پایه‌ها را با سازهایی که اجرا می‌کنند بپوشانند. در اینجا خلاصه ای از تجهیزات مورد نیاز تولید کنندگان صوتی برای موسیقی زنده آورده شده است. با ناریتا همراه باشید.

میکروفون ها

انتخاب میکروفون مناسب قلب اصلی تولید صدای زنده باکیفیت است. فروشگاه صوتی ناریتا میکروفون هایی که برای اکثر صداها و سازها مناسب است، و برای اجرای زنده استفاده می شود را از معروف ترین برندها به فروش می رساند. علاوه بر ساختار محکم و تولید صدای عالی،-بسیار بادوام است.

میکروفون های دیگری نیز هستند که از ویژگی های بیشتری برخوردار هستند و نسبت به میکروفون های معمولی عملکرد بهتری دارد. این میکروفون ها برای کسانی که در سالن های بزرگ اجرای زنده دارند و می خواهند آزادانه حرکت کنند عالی است.

انتخاب میکروفون مناسب برای صدای خوب در هر مکانی بسیار مهم است و مهندسان صدای زنده باید تا حد امکان زمان بیشتری را صرف مطالعه میکروفون های مختلف با انواع صداها، تجهیزات صوتی و سازهای مختلف کنند.

پایه های میکروفون

پایه‌های میکروفون باید به خوبی با میکروفون متناسب باشند. پایه های استاندارد معمولاً فقط برای خوانندگان خوب است، اما بوم استندها برای خوانندگانی که ممکن است هنگام نشستن یک ساز بزنند، مانند خواننده/نوازنده کیبورد، مهم هستند. پایه های بوم برای سازهایی که ممکن است میکروفون داخلی نداشته باشند، مانند سازهای کلاسیک مانند ویولن، ویولن سل، سازهای کوبه ای یا پیانو نیز مهم هستند.

گاهی اوقات برای میکروفون سازهای کوبه ای یا ست های درام نیز به پایه هایی با مشخصات پایین نیاز است، زیرا آنها در پایین روی زمین قرار می گیرند و می توان آنها را به میزان مناسبی تنظیم کرد تا انواع سازهای کوبه ای را به بهترین نحو تقویت کنند.

بردهای Mixing

مهارت کار کردن با برد میکس تقریباً وظیفه اصلی هنگام اجرای یک برنامه زنده است. برخی از بردهای میکس ممکن است برای سالن های کوچک ساده باشند و نیاز به چهار تا شش کانال داشته باشند، اما برای سالن ها یا گروه های بسیار بزرگتر، بردهای میکس ممکن است میزبان کانال های بسیار بیشتری باشند و پیچیده تر باشند.

در طول آموزش، تولید کنندگان صدا باید به دنبال مهارت در انواع مختلف میکس بورد، به ویژه بردهای میکس استاندارد صنعتی مانند میکس میکس یاماها MG20XU، میکسر آنالوگ Soundcraft Signature و Alto Live باشند. تولید کنندگان صدا در طول یک نمایش زنده، زمان زیادی را در بردهای میکس صرف می‌کنند، صدا را در حین پرواز تنظیم می‌کنند، پس هر چه زمان بیشتری برای تمرین با این قطعات پیچیده از ماشین‌آلات صرف شود، بهتر است.

انواع تجهیزات صوتی - دستگاه صوتی

مانیتورها

مانیتورهای صحنه به اجراکنندگان زنده کمک می ‌کنند تا بتوانند به صدای خود گوش دهند و همچنین در صورت نیاز به انجام تنظیمات به تکنسین صدا کمک می‌کنند. مانیتورها در نهایت به آسان ‌تر کردن کار مشترک هنرمند، اجراکننده و تهیه ‌کننده صدا کمک می‌کنند تا هر گونه تنظیمات لازم را در صدا یا ساز خود انجام دهد.

مشکلی که نباید در انتخاب مانیتورها با آن مواجه شویم، این است که صدای مانیتورها بیشتر از میکروفون ها با نویز و پرش همراه نباشد. تولیدکنندگان صدای زنده باید زمان کافی را برای متعادل کردن صدا صرف کنند تا اطمینان حاصل کنند که این موارد به حداقل رسیده یا ترجیحاً وجود ندارد.

آمپلی فایر

آمپلی فایرها جزئی از صدای زنده هستند حتی با موسیقی کلاسیک. انتخاب آمپلی فایر مناسب برای هر ساز ضروری است و لازم است با میکروفون تنظیم شود تا از ایجاد تداخل جلوگیری شود.

یک مشکل رایج در تقویت کننده ها مربوط به بازخورد صدا در میکروفون های صحنه است. برخی مواقع ممکن است به دلیل استفاده مکرر در سالن های زنده جک های کابل سریع تخریب شود. تکنسین‌های صدای زنده اغلب می‌دانند که چگونه تعمیرات اولیه آمپرها و سایر تجهیزات سنگین را انجام دهند و می‌توانند مشکلاتی را که نیاز به تعمیرات پیچیده‌تر یا تعویض کلی قطعه دارند، تشخیص دهند.

از آنجایی که آمپلی ‌فایرها ممکن است پرهزینه باشند، تکنسین های صوتی در این نوع شرایط بهتر است تجهیزات را خودشان عیب یابی کنند و محدودیت های آمپرهای قدیمی یا آسیب دیده را به بهترین شکل ممکن برطرف کنند.

کابل برای تجهیزات صدا

تمام تجهیزات صوتی توسط کابل به یکدیگر متصل می شوند و یک کار بسیار پیچیده و دشوار است.  تولیدکنندگان صدا در هر جلسه از کار خود با ده ها کابل مختلف کار می کنند و منظم نگه داشتن و عملکرد آنها به خودی خود یک وظیفه است. علاوه بر دانستن نحوه شناسایی کابل ها، دانستن کیفیت هر کابل و نوع انتقال، برای متعادل کردن صدای با کیفیت، به ویژه در محیط صدای زنده، امری مهم است.

مهندسان صدای زنده باید مطمئن شوند که از تمام کابل هایی که به طور منظم استفاده می کنند نسخه پشتیبان تهیه می کنند و یک سیستم سازماندهی ایجاد می کنند تا مطمئن شوند کابل ها به طور منظم و به گونه ای که برای جریان کاری که در هر مکان انجام می دهند منطقی باشد، قرار می گیرند.

تابلوهای نور

یکی از انواع تجهیزات صوتی برای اجرای زنده، چراغ های روشن است. در سالن‌های بزرگتر به نمایش‌های نوری پیچیده‌ای نیاز است که باید در حین اجرا نظارت شوند. استفاده از برخی تابلوهای نور در سالن های کوچک بسیار آسان است درحالیکه در سالن های بزرگتر چنین نیست.  تخته های نور، مشابه تخته های میکس، شما را برای کنترل بهتر نورها کمک می کند. دانستن نحوه اجرای چراغ ها می تواند کارایی تولید کننده های صوتی را افزایش دهد.

انواع تجهیزات صوتی - فروشگاه ناریتا

سیستم های PA

سیستم PA در واقع بلندگوهای مکان های عمومی است که به عنوان سیستم انتقال صدا در اکثر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. تولیدکنندگان صدا در طول حرفه خود با طیف وسیعی از سیستم های PA کار خواهند کرد، از جمله PA های استاندارد صنعتی مانند Fender، Yamaha، Wharfedale و Alto.

سیستم های PA نسبتاً بادوام هستند، اما در هنگام جابجایی نیاز به مراقبت دارند. برای اجرای بهترین صدا و عدم تداخل سیستم PA با میکروفون ها یا مانیتورهای روی صحنه باید از سیستم کابل کشی مطمئن باشید. با توجه به اینکه قیمت میکروفون های عمومی گران هستند، از کیفیت و دوام بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، در هر مکانی می توان از آن ها استفاده کرد.

DAW

از انواع تجهیزات صوتی که بسیار مهم است استفاده از DAW است که هم در محیط های کوچک و هم در اجراهای زنده وجود دارد. در برخی موارد، صدای زنده DAW ممکن است جایگزین برد میکسر شود، زیرا به صرفه جویی در فضا و هزینه کمک می کند. همانطور که موسیقی در اجرا و تولید به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود، شرکت های بیشتری DAW هایی را تولید می کنند که هم برای تنظیمات زنده و هم برای ضبط مناسب باشند.

انواع DAWها از برندهای مشهور دنیا در فروشگاه صوتی ناریتا موجود است. برای سفارش با ما در ارتباط باشید.

بهترین تجهیزات صوتی در فروشگاه ناریتا

چالش های تولیدکنندگان صدا در اجرای زنده بسیار زیاد است. یادگیری انواع تجهیزات صوتی و راه اندازی آن ها برای تولید یک نمایش عالی لازم و ضروری است. ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید از تجهیزات صوتی به بهترین شکل استفاده کنید.

فروشگاه صوتی ناریتا ، با سابقه طولانی در راستای فروش انواع تجهیزات صوتی تلاش دارد تا محبوب ترین برندها را به شما معرفی کند. این فروشگاه انواع ادوات موسیقی، تجهیزات دی جی، تجهیزات آکوستیک و غیره را با کیفیت عالی و قیمت مناسب به شما ارائه می کند.

Related Posts

3 thoughts on “آشنایی با انواع تجهیزات صوتی برای اجرای زنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *