تجهیزات استودیویی, مقالات

کابل میکروفن شیلدار

کابل میکروفن شیلدار

کابل میکروفن شیلدار، یکی از انواع کابل میکروفن است که برای به کارگیری از آن باید آشنایی کامل با آن داشته باشید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

کابل شیلدار صوتی مورد استفاده در انواع میکروفن، نوعی کابل است که احتمال دارد افراد با ویژگی های مختلف با آن سر و کار داشته باشند. این نوع کابل شیلدار می تواند یکی از مهم ترین کاربردها در زمینه تولید تجهیزات برقی و صوتی بسیار کارآمد و پرکاربرد باشد. برای آشنایی بیشتر با این نوع کابل ها باید ویژگی ها و نحوه کار آنها را مطالعه کنید.

در این مقاله به بررسی اینکه چرا کابل شیلدار صوتی یکی از مهم ترین عناصر مورد نیاز برای جلوگیری از انتشار صدای ناخواسته در سیستم صوتی هستند، پرداخته شده است. همچنین درباره سه نوع اصلی از کابل های شیلدار صوتی توضیح داده شده است.

کابل میکروفن شیلدار چیست؟

وظیفه اصلی کابل میکروفن شیلدار، انتقال سیگنال صوتی از یک نقطه به نقطه دیگر است؛ اما علت دیگری که از کابل های شیلدار صوتی استفاده می شود، این است که آنها هر گونه نویز ناخواسته را از ورود به سیگنال اصلی صوتی حفظ می کنند. همچنین هنگام تعیین بهترین نوع کابل متناسب برای میکروفن، میزان کاهش نویز ناخواسته بسیار مهم است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله میکروفن شور SM58 پیشنهاد می شود.

کابل میکروفن

کابل شیلدار صوتی

معمولاً نویز ناخواسته از طریق تداخل فرکانس رادیویی (RFI) یا تداخل الکترومغناطیسی (EMI) در طول کابل وارد مسیر سیگنال صوتی می شود. به طور طبیعی، هر چه کابل طولانی تر باشد، احتمال اینکه تداخل به سیگنال صوتی اصلی بپیوندد و خود را در منبع خروجی به صورت صدا، لرزش، استاتیک یا سایر صداهای ناخواسته تولید کند، بیشتر می شود. کابل های شیلدار صوتی برای جلوگیری از RFI و EMI استفاده می شود.

کابل شیلدار صوتی به معنای واقعی کلمه از سیم های اصلی (رساناها) که صدای اصلی صدا را از تداخل خارجی منتقل و محافظت می کند. معمولا کابل های شیلدار از رشته های سیم مسی ساخته می شوند. همچنین عملکرد سیگنال های صوتی را ارتقا می بخشد.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع میکروفن: میکروفون استودیویی

انواع کابل شیلدار صوتی

انواع مختلفی از کابل های شیلدار وجود دارد که قبل از تصمیم گیری برای خرید کابل میکروفن شیلدار در مورد آنها باید آگاهی لازم را کسب کنید، بنابراین در ادامه انواع کابل شیلدار صوتی توضیح داده شده است.

1- کابل شیلدار صوتی بافته شده

همان طور که از نامش پیداست، یک کابل شیلدار صوتی بافته شده، از مبدل سیگنال اصلی با پوشاندن هادی اصلی با رشته های مسی بافته شده، محافظت می کند. از مزایای استفاده از این نوع کابل در میکروفن می توان به این واقعیت اشاره کرد ناحیه پوششی که می تواند از آن محافظت کند، به ضخامت پوشش، میزان ضربه (از خارج) و میزان استفاده از آن بستگی دارد (ناحیه پوشش داده شده توسط سیم). بنابراین پوشش می تواند کمتر از 50 درصد تا نزدیک به 97 درصد باشد.

همچنین این نوع پوشش بسیار مناسب است و آنها به ویژه در جلوگیری از تداخل منابع  RFI که دارای طول موج های بسیار کوتاهی هستند و گاهی اوقات می توانند انواع دیگر سپرها را مسدود کنند، موثر هستند.

دلایل زیادی برای عدم استفاده از کابل شیلدار صوتی بافته شده وجود دارد که قیمت و انعطاف پذیری آن، دلایل اصلی هستند. بافتن رشته‌های مسی به هم نیازمند ماشین‌هایی است که به دلیل پیچیدگی فرایند کار با سرعت نسبتاً پایین کار می‌کنند و در نتیجه هزینه‌های تولید بالاتر می‌رود. علاوه بر این، هر چه پیچیدگی کابل بافته شده (پوشش مسی روی هادی اصلی) بیشتر باشد، تأثیر مستقیمی در کاهش نویزهای ناخواسته دارد، در نهایت منجر به انعطاف پذیری کابل می شود و بیشتر مستعد پیچ خوردگی در کابل است.

به همین دلیل معمولاً این نوع کابل ها برای نصب دائمی و استفاده استودیویی استفاده می‌شوند، جایی که کابل در معرض پیچ و تاب‌هایی که اغلب در استفاده روزمره رخ می‌دهد، نباشد. همچنین اغلب در کابل های میکروفون و گیتار از این نوع کابل های شیلدار صوتی استفاده می شود.

2- کابل شیلدار صوتی خدماتی

یک کابل شیلدار صوتی خدماتی مانند یک کابل شیلدار بافته شده ساخته می شود، با این تفاوت که یک لایه مسطح ساخته شده از رشته های مسی در اطراف یک هادی سیگنال اصلی در یک جهت قرار گرفته است. کابل‌های شیلدار خدماتی نسبت به کابل شیلدار بافته‌شده انعطاف‌پذیرتر هستند و عموماً برای کاربردهای مختلف صوتی استفاده می شود.

نیازهای یک گیتاریست زنده را در نظر بگیرید. بخشی از اجرای او راه رفتن و بالا رفتن از صحنه، پریدن از روی درام بلندگو و پرتاب گیتار به هوا است. از آنجایی که این فعالیت‌ها (حتی برخی از فعالیت‌های ماجراجویانه‌تر) می‌توانند به راحتی در کابل پیچ و تاب داشته باشند، انعطاف‌پذیری ارائه‌دهندگان خدمات به این معنی است که چنین پیچ و تاب‌هایی در کابل بسیار کمتر است. آنها به کابل آسیب می زنند و در نتیجه عمر کابل بیشتر می شود.

ایراد کابل شیلدار صوتی خدماتی این است که به اندازه انواع دیگر کابل شیلدار، محافظت نمی کنند و اگرچه در شرایط محیطی کابل شیلدار خدماتی بلندتر هستند، اما قابلیت محافظ آنها در طول عمر کابل کاهش پیدا می کند.

کابل های شیلددار خدماتی نیز نسبت به کابل شیلدار بافته شده قیمت کمتری دارند؛ زیرا در فرایند تولید بسیار کوتاه تر هستند و از مس کمتری استفاده می کنند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله پاور میکسر مایداس پیشنهاد می شود.

انواع کابل میکروفن

3- کابل شیلدار صوتی فویلی

کابل شیلدار صوتی فویلی حداکثر محافظت (100 درصد) را در پوشش ایجاد می کند. این پوشش با قرار دادن یک لایه نازک از مایلار (نوعی پلی استر) در کنار یک فویل آلومینیمی پوشیده شده با آب مس تشکیل می شود. این تماس فلز به فلز (تولید شده با اتصال کوتاه) محدوده اثربخشی فویل را افزایش می دهد تا فرکانس های بالاتر را در بر بگیرد.

در حالی که کابل های شیلدار صوتی فویلی سبک و ارزان هستند؛ اما لایه مسی انعطاف پذیری را مختل می کند و در صورت خم شدن مکرر، پوشش به سرعت خراب می شود. اغلب کابل های شیلدار فویلی در کابل های صوتی چند هسته ای و دیجیتال استفاده می شوند.

انتخاب کابل میکروفن شیلدار مناسب

حفاظت یکی از مهم ترین جنبه هایی است که در ساختن یک سیستم صوتی باید در نظر گرفته شود و مانند اکثر محصولات در دنیای صوتی، بهترین نوع کابل میکروفن شیلدار برای شما کاملاً به نیازهای خاص شما بستگی دارد.

 اما در نهایت اکثر افراد برای پاسخگویی به نیازهای پروژه های روزمره یا اجرای زنده به یک کابل میکروفن شیلدار خدماتی نیاز دارند، در حالی که ممکن است برای کابل هایی که در خانه یا استودیو باقی می مانند، کابل شیلدار بافته شده یا فویلی مورد نیاز باشد.

خرید محصولات صوتی با کیفیت 

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “کابل میکروفن شیلدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *