تجهیزات استودیویی, مقالات

کارایی انواع بلندگو

انواع بلندگو

برای خروجی صدا تحت سناریوهای مختلف، نیاز به انواع بلندگو احساس می شود. آنها صدا را برای هر شنونده پخش می کنند. در دنیای کنونی این تکنولوژی به طور یکسان در فروشگاه های مختلف و فرودگاه ها، اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهند. درواقع می توان بیان کرد که دنیای بدون بلندگو به طرز وحشتناکی ساکت خواهد بود.

آشنایی با انواع بلندگو

اکثر افراد از بلندگو (یا همان اسپیکر) در خانه و در حال حرکت برای سرگرمی استفاده می کنند. برای مثال هیچ سینمای خانگی بدون سیستم صدای فراگیر مناسب کامل نیست. همچنین می توان بیان کرد که یک سیستم بلندگو در فضای باز یا بلندگوی قابل حمل باربیکیو حیاط خلوت را پویا می کند.

افراد در طول روز با تلفن های هوشمند و رایانه های خود از بلندگوها استفاده می کنند. بلندگوهای هوشمند به انسان ها این امکان را می دهند که دنیای اطراف خود را با چیزی جز صدای خود کنترل کنند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر مصرف کنندگان پرکاربرترین بلندگوها مورد بررسی قرار گرفته است.

1- بلندگوهای فضای باز

بلندگوهای فضای باز شامل چندین نوع بلندگو برای بهترین صدا هستند. آنها را می توان روی زمین قرار داد یا به دیوار یا وسایل دیگر نصب کرد. سازندگان طیف گسترده ای از بلندگوهای فضای باز را تولید می کنند؛ زیرا گاهی مصرف کنندگان می خواهند بلندگوها ثابت باشد و گاهی به بلندگوهای بی سیم و متحرک علاقه دارند. تنظیم تک بلندگو و چند بلندگو را می توان در فضای باز نصب کرد.

برخلاف بلندگوهای داخلی، بلندگوهای فضای باز با بلندگوهای فضای داخلی تفاوت دارند. بلندگوهای معمولی برای مقابله با رطوبت و کثیفی شناور در اطراف طراحی نشده اند. بنابراین تولیدکنندگان اسپیکر سعی می کنند بلندگوهای فضای باز را با مواد ضد آب و مواد داخلی بادوام تر کنند.

اغلب این نوع بلندگوها در برابر رطوبت مقاوم هستند؛ اما تا حد خاصی در برابر آب مقاوم نیستند. برای مثال آنها نباید در تماس مستقیم با باران در حالی که استفاده نمی شوند، قرار گیرند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با انواع اسپیکر پیشنهاد می شود.

اسپیکرهای فضای باز

2-  بلندگوهای سقفی

بلندگوهای فضای کمی را اشغال می کنند. در موارد خاص ممکن است مصرف کنندگان بخواهند بلندگوها را روی دیوارها و سقف ها نصب کنند. انجام این کار باعث کاهش فضای مورد نیاز برای یک تنظیم مشخص می شود. بلندگوهای سقفی را می توان در اکثر خانه ها روی اکثر سقف ها نصب کرد؛ اما نیاز به تلاش و ملاحظات بیشتری دارد.

به دلایل واضح، بلندگوهای سقفی یک مانع برای نصاب ها ایجاد می کنند. با این وجود، بلندگوهای سقفی تمیز به نظر می رسند و عملکرد بسیار خوبی دارند. اکثر مردم در حالی که از بلندگوها استفاده نمی کنند، متوجه آنها نمی شوند. چنین بلندگوهایی باعث صرفه جویی در فضا می شوند و ظاهری منحصر به فرد به هر سینمای خانگی یا تنظیمات مشابه ارائه می دهند.

اگرچه آنها هزینه نصب را افزایش می دهند؛ اما استفاده از آنها برای کسانی که بودجه مناسبی دارند، منطقی است. برای بلندگوهای نصب شده روی سقف از اسپیکرهای ساب ووفر گرفته تا توییتر و هر نوع دیگری می تواند باشد.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع بلندگو: اسپیکر مانیتورینگ Genelec 8331 AP

3- بلندگوهای برج یا طبقه

بلندگوهای برجی و کفی امروزه رایج ترین نوع بلندگوها هستند. راه اندازی متوسط سینمای خانگی ترکیبی از این نوع بلندگوها را شامل می شود. بلندگوهای برج اغلب دارای پایه ای برای نگه داشتن بلندگو هستند. گاهی اوقات، ممکن است خود بلندگو به عنوان یک طرح برج وجود داشته باشد.

علاوه بر این، کل واحد برج معمولاً شامل مجموعه ای از انواع مختلف اسپیکرها مانند ووفر، توییتر و غیره است.

بلندگوهای روی زمین را می توان روی زمین یا روی قفسه یا پایه های دیگر قرار داد. برخی از این بلندگوها را حتی می توان به صورت خلاقانه روی دیوار و سقف نصب کرد. هر دو نوع بلندگو را باید انعطاف پذیرترین راه حل ها در نظر گرفت. آنها را می توان در پیکربندی های متعدد در هر اتاق با اندازه های متفاوت قرار داد.

در حالی که ممکن است استفاده از این نوع بلندگوها موجب تغییر در طراحی داخلی شود، تجربه شنیداری دلپذیر را به همراه دارند. برخی از صاحبان خانه ممکن است این بلندگوها را ترجیح دهند. برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند که تنظیم بلندگو با پایه‌های دیواری و پایه‌های سقفی متفاوت باشد.

4- بلندگوهای فراگیر یا بلندگوهای ماهواره ای

بلندگوهای فراگیر و ماهواره ای در اتاق های کوچک تا متوسط بهترین عملکرد را دارند. آنها کوچک تر از بلندگوهای سینمای خانگی هستند. به علاوه، ممکن است آنها به بالاترین یا پایین ترین فرکانس مطلق نرسند.

صرفه جویی در هزینه و انعطاف پذیری این بلندگوها این معایب را جبران می کند. تنظیماتی به کوچکی دو بلندگو برای بلندگوهای ماهواره ای موجود است. بلندگوهای فراگیر در مکان های خاصی قرار می گیرند تا تجربه شنیداری فراگیرتری ایجاد کنند. همه بلندگوها در سیستم با هم کار می کنند تا صدای فراگیر را ارائه دهند. معمولاً در این نوع بلندگوها کیفیت صدا بر اساس تنظیمات متوسط تا بالاتر از حد متوسط است.

سیستم‌های صدای فراگیر با تنظیمات سینمای خانگی مطابقت ندارند. با این حال، اکثر شنوندگان از خروجی صوتی این نوع بلندگوها راضی خواهند بود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع میکروفون، نحوه انتخاب میکروفون مناسب پیشنهاد می شود.

بلندگو هوشمند

5- بلندگوهای هوشمند

این روزها هیچ چیز رایج تر از اسپیکر هوشمند به نظر نمی رسد. این بلندگوها شامل اتصال وای فای است.

با توجه به این اتصال، بلندگوهای هوشمند می توانند موسیقی پخش کنند و به روز رسانی آب و هوا را ارائه دهند. آنها می توانند دستور پخت غذا را فهرست کنند یا حتی موجودی حساب بانکی خود را به کاربران بگویند. بلندگوهای هوشمند شامل فناوری های صوتی معمول برای خروجی صدا هستند.

بلندگوهای هوشمند، صدای به اندازه کافی خوب را ارائه می دهند؛ اما ویژگی های بسیار بیشتری نسبت به یک بلندگوی استاندارد ارائه می دهند.

6- بلندگوهای بی سیم بلوتوث

بلندگوهای بی سیم بلوتوث، از اتصال بلوتوث برای ارائه صدا بدون سیم استفاده می کنند. آنها تمایل دارند با باتری های قابل شارژ کار کنند و بر قابلیت حمل تمرکز دارند. به طور معمول، افراد از این بلندگوها در خانه یا در حال حرکت برای سرگرمی استفاده می کنند. بلندگوهای بلوتوث مدرن می توانند صدای بلند و میزان باس مناسبی تولید کنند. اکثر این نوع بلندگوها تکی و مستقل هستند که به تلفن هوشمند یا رایانه و لپ تاپ متصل می شوند.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع بلندگو: اسپیکر مانیتورینگ Presonus Eris E4.5

7- بلندگوهای کامپیوتر

بلندگوهای خارجی کامپیوتر به کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ متصل می شوند. اغلب آنها با کمک کابل برای برقراری اتصال استفاده می شوند. معمولاً بلندگوهای رایانه مانند اسپیکرهای درایور با برد کامل کار می کنند و کیفیت صدای متوسط را تولید می کنند. تنظیم چند بلندگو می تواند کیفیت صدا را بهبود بخشد و حتی صدای فراگیر را فعال کند. همچنین این بلندگوها طیف گسترده ای از قیمت ها را برای مطابقت با تمام بودجه ها ارائه می دهند.

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “کارایی انواع بلندگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *