تجهیزات استودیویی, مقالات

انواع میکروفون بی سیم

ویژگی های انواع میکروفون بی سیم

در عصر مدرن میکروفون بی سیم مقرون به صرفه، قابل اعتماد و همه کاره است. اگر با این نوع میکروفن تازه آشنا شده اید، اطلاعات مختصری برای نحوه استفاده از آنها باید بدانید. به این صورت که باید با اجزای فیزیکی، عناصر فنی و کاربردهای عملی آن اطلاعات لازم را کسب کنید.

همچنین باید بیان کرد که استفاده از یک میکروفون بی‌سیم ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد؛ اما زمانی که با اصول اولیه آنها آشنا شوید، نحوه استفاده از آنها ساده می شود.

سیستم های میکروفون بی سیم از سه جزء اصلی میکروفون، فرستنده و گیرنده تشکیل می شود.

انواع میکروفون بی سیم

برای استفاده از این نوع میکروفون باید بدانید که دارای سه نوع مختلف است که شامل موارد زیر می شود.

1- دستی

این نوع میکروفون استاندارد و به صورت دستی استفاده می شود که به صورت خازنی یا دینامیکی در بازار وجود دارد. میکروفن بی سیم دستی معمولاً یک فرستنده در بدنه خود دارد که تنظیم و جابجایی آنها را سریع و آسان می کند. این نوع میکروفون نمونه کاملی از یک میکروفون بی سیم دستی همه کاره و با کیفیت است، به صورتی که  اکثر مجریان، خبرنگاران و سخنرانان از آن استفاده می‌کنند.

2- هدست

سیم میکروفون هدست، بر روی سر و اغلب بالای گوش را ثابت می شود، سپس قسمت میکروفون آن نزدیک به دهان قرار می دهد. این نوع میکروفون به‌ویژه زمانی مفید است که سوژه‌ها در محیط‌های پر سر و صدا یا در حال حرکت هستند، آنها در همان فاصله از دهان باقی می‌مانده و به کاربر اجازه می‌دهند که کاملاً در حالت هندزفری باشد.

3- لاوالیر (یقه ای)

میکروفون‌های لاوالیر که به‌عنوان میکروفون‌های یقه ای شناخته می‌شوند، کوچک و حالت مخفی دارند و به صورتی طراحی شده‌اند که بر روی لباس سوژه‌ای که در حال صحبت کردن است، ثابت می شوند. این نزدیکی به دهان، به آنها سیگنال با کیفیتی ارائه می دهد. همچنین بسیاری از مشکلات مربوط به دستیابی به کیفیت صدای خوب با قرار دادن میکروفون شاتگان (یا روی دوربینی) را از بین می برد. میکروفون‌های لاوالیر بیشتر در فیلمسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین جایی که یک میکروفون قابل مشاهده در زمینه چیزی که گرفته می‌شود یا در سناریوهایی که سوژه به دستان خود نیاز دارد، نمی‌خورد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کابل میکروفن شیلدار پیشنهاد می شود.

میکروفون بی سیم ناریتا

مزایای انواع میکروفن بی سیم با کیفیت

میکروفون بی‌ سیم نسبت به میکروفون‌های کابلی مزایای زیادی دارند که عبارت است از:

  • سیم ندارند: هیچ خطری برای استفاده آنها وجود ندارد و با کابل های پیچ خورده یا قطع شده مواجه نخواهید بود.
  • کارایی بالایی دارند: آنها به راحتی در هر فضایی قابل استفاده هستند و کارایی را به مراتب بیشتر می کنند. به این صورت که بسیاری از سیستم های بی سیم با فواصل زیاد بین فرستنده و گیرنده کار می کنند. همچنین آنها می توانند هندزفری باشند.
  • ظاهری زیبا دارند: چه در حال فیلمبرداری یا اجرای روی صحنه باشید، سیستم های بی سیم ظاهری مناسب و زیبا به مراحل می دهند.
  • بادوام هستند: کابل ها فرسوده می شوند، ولی برای امواج رادیویی مشکلی پیش نمی آید.

هنگام استفاده از یک سیستم بی سیم، معایبی مثل تأخیر، تداخل و عوامل محیطی مانند نقاط کور که سیگنال ها نمی‌توانند منتقل شوند، وجود دارد که باید در نظر گرفت، با این حال، در بسیاری از برنامه ها آنها بهترین یا تنها گزینه هستند.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع میکروفن: میکروفن Neumann KM184 Pair

کارایی انواع میکروفن بی سیم

یکی از مزیت های کلیدی میکروفون بی سیم تطبیق پذیری است. آنها برای سرعت در راندمان کاری در بسیاری از زمینه های خلاقانه و حرفه ای بسیار مهم هستند و از زمان پیدایش این نوع میکروفن ها، آنها در پیشرفت بسیاری از قالب های رسانه ای نقش اساسی داشته اند. موارد استفاده از انواع میکروفن بی سیم بسیار است که عبارتند از:

1- فیلمسازی و اجرا

فیلمسازان، مجریان و ولاگرها، مشتاق‌ترین پذیرندگان فناوری میکروفون بی‌سیم هستند، به‌ویژه آنهایی که خارج از حوزه فیلم‌های بلند مانند فیلمبرداران تازه کار، تولیدکنندگان محتوا، خبرنگاران ویدیویی و پخش‌کننده‌ها هستند. چند دلیل برای کارایی بالای این نوع میکروفون وجود دارد؛ اما این مورد که میکروفون های دستی جلوی صورت افراد به خوبی چسبیده به نظر نمی رسند، از بقیه دلایل مهم تر است.

راه هایی برای ضبط صدا در صحنه بدون استفاده از میکروفون دستی وجود دارد. میکروفون های روی دوربین یک راه عالی برای ضبط صدای اصلی و مرجع از دوربین های DSLR یا فیلمبرداری هستند. میکروفون های شاتگان یک گزینه کاربری دیگر هستند؛ اما اگر نیاز دارید که سوژه‌تان را ببندید و نمی‌خواهید یک میکروفون بزرگ در عکستان وجود داشته باشد. یک سیستم میکروفون بی‌سیم راه حلی اساسی است.

2- آموزشی و رویدادها

میکروفون‌ بی ‌سیم در محیط‌های آموزشی بسیار مفید هستند و به معلمان، اساتید و سخنرانان مهمان اجازه می‌دهند آزادانه حرکت کنند و با دانش‌آموزان و مطالب مرجع با استفاده از دستان خود درگیر شوند.

آموزش مجازی و آنلاین نیز در حال افزایش است و تقاضا برای ضبط سخنرانی ها و کلاس ها برای پخش زنده و مشاهده تکراری به این معنی است که دستگاه های ضبط مورد استفاده در اکثر موسسات آموزشی در سراسر جهان را خواهید یافت. همین امر در مورد هر نوع ارائه نیز صدق می کند. از سمینارها گرفته تا کنفرانس ها و رویدادهای عمومی ، میکروفون های بی سیم راه حلی موثر برای انتقال و ضبط صوت ساده ارائه می دهند.

3- اجرای زنده

در بسیاری از موارد، اجراکنندگان صحنه نیاز به استفاده از دست خود دارند، به این معنی که میکروفون های کابلی (آنالوگ) کارایی چندانی ندارد و دیگر ایده آل نیست. به این صورت که برای اجرای یک نمایش یا کنسرت، میکروفون های هدست بی سیم اجازه حرکت را می دهند و خطر گیر کردن روی کابل ها را کاهش می دهند. همچنین برای اجرای در مقیاس بزرگ، میکروفون بی سیم پیچیدگی و اندازه کابل ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع میکروفون، نحوه انتخاب میکروفون مناسب پیشنهاد می شود.

میکروفون ناریتا

مقایسه میکروفون کابلی با میکروفن بی سیم

میکروفون بی سیم از جهت های مختلف نسبت به میکروفون کابلی برتری دارند.

1- کیفیت صدا

میکروفون بی سیم دیجیتال سیگنال های صوتی را که به 1 و 0 تبدیل شده اند، منتقل می کنند که تحت تأثیر رسانه انتقال قرار نمی گیرند. در مقابل، سیستم‌های آنالوگ، سیگنال صوتی را به صورت یک موج رادیویی  ارسال می‌کنند که به این معنی است که اختلالات یا تداخل در انتقال منجر به مصنوعات صوتی می‌شود. همچنین سیستم‌های آنالوگ برای فشرده‌سازی محدوده دینامیکی سیگنال صوتی قبل از انتقال، به موردی متکی هستند که می‌تواند منجر به تخریب سیگنال صوتی شود. در واحدهای آنالوگ رده بالا با قطعات با کیفیت، این مورد قابل توجه نیست، اما ممکن است در سیستم های ارزان‌تر مشکل ایجاد کند.

2- عمر باتری طولانی تر

به طور متوسط، عمر باتری میکروفون های بی سیم دیجیتال بهتر از میکروفون های آنالوگ است. به طور معمول، سیستم های دیجیتال به فرستنده توان کمتری نسبت به همتایان آنالوگ خود نیاز دارند که می تواند تا 40 درصد عمر باتری را افزایش دهد.

3- امنیت

 سیستم‌های دیجیتال رمزگذاری شده‌اند، به این معنی که نمی توان سینگال های آن را ردیابی کرد و کاملا امنیت دارد. در حالی که سیگنال‌های آنالوگ را می‌توان توسط هر کسی در مجاورت با یک گیرنده مناسب دریافت کرد.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع میکروفن: میکروفن Audio-Technica AT2020

نکات مهم هنگام خرید میکروفون بی سیم

میکروفونی که انتخاب می کنید تا حد زیادی به این نوع استفاده شما بستگی دارد. انواع مختلفی از میکروفون های بی سیم وجود دارد که هر کدام با برنامه خاص خود طراحی می شوند. برخی از آنها کاربردهای بسیار دارند؛ ولی بعضی دیگر فقط برای یک هدف مانند فیلمسازی در حال حرکت یا اجرا در صحنه های بزرگ طراحی شده اند.  

برخی از نکات مهمی که هنگام انتخاب یک میکروفون بی سیم باید در نظر بگیرید، عبارت است از:

1- نوع میکروفون بی سیم

در هنگام خرید باید بدانید که کدام نوع (دستی، لاوالیر، هدست) برای شما کارایی دارد. هر میکروفون کاربرد خاص خود را داشته و برای کارهای مختلفی مناسب است، بنابراین نوع مورد نیاز شما باید مشخص باشد.

2- برد میکروفون بی سیم

سیستم های مختلف دارای محدوده انتقال متفاوتی هستند که از فواصل کوتاه تا صدها فوت متغیر است. یک قانون سرانگشتی خوب این است که به این فکر کنید که معمولاً چقدر از سوژه خود فاصله خواهید داشت، سپس آن را دو برابر کنید تا ایمن باشید. کیفیت و توانایی برد در میکروفون اغلب در قیمت یک سیستم تاثیر می گذارد، بنابراین باید بدانید برای چه چیزی با قابلیت انتقال بیشتر از آنچه نیاز دارید، هزینه می کنید.

3- اندازه میکروفون بی سیم

میکروفن بی‌ سیم با کیفیت در طیف وسیعی از اندازه‌ها از بسیار فشرده وایرلس تا اندازه های رومیزی بزرگ‌تر وجود دارد. برای مثال اگر دائماً از راه دور مصاحبه می‌کنید، در حین حرکت عکس می‌گیرید یا به چیزی محتاطانه نیاز دارید، هر چه کوچک‌تر باشد، بهتر است. اما اگر قرار باشد سیستم شما در یک کلاس درس یا پشت یک آموزشگاه قرار گیرد، کار با چیزی با کنترل‌ها و صفحه نمایش بزرگ‌تر آسان‌تر خواهد بود.

4- عمر باتری و میزان نگهداری باتری در میکروفون بی سیم

عمر باتری یکی از ویژگی های مهمی است که باید هنگام انتخاب یک میکروفون بی سیم با کیفیت در نظر بگیرید. با این حال، به خاطر داشته باشید که طول عمر باتری، اندازه و برد باید همه با هم در نظر گرفته شوند. اگر اندازه کوچک برای شما بسیار مهم است، ممکن است مجبور شوید عمر باتری را نادیده نگیرید یا اگر برد بزرگ‌ترین نگرانی شماست، میکروفون بزرگ‌تر ممکن است تنها گزینه شما باشد. در مورد آنچه برای شما مهم است، فکر کرده و انتخاب خود را مطابق با آن انتخاب کنید.

انواع میکرفون بی سیم با کیفیت

قیمت میکروفون بی سیم با کیفیت

برای خرید یک میکروفون بی سیم با کیفیت یکی از موارد بسیار مهم، قیمت آن است که با توجه به نوع و ویژگی، با یکدیگر متفاوت است. پیشنهاد می شود برای خرید انواع میکروفن با قیمت مناسب به فروشگاه محصولاتی صوتی ناریتا مراجعه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشد.

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “انواع میکروفون بی سیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *