مقالات

تجهیزات دی جی چیست؟

تجهیزات دی جی

وقتی نوبت به ساخت اولین دی جی می رسد، مجموعه کاملی از تجهیزات ضروری وجود دارد که برای شروع به آن نیاز دارید. با وجود لوازم جانبی برندهایی که تجهیزات دی‌جی را به صورت ثابت و برای دی‌جی‌ سیار فراهم می‌کنند، می‌توانید با بودجه کمی این کار را انجام دهید.

انواع مختلفی از تجهیزات دی جی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. برخی از آنها ساده تر از بقیه هستند و به تجهیزات بسیار کمتری نیاز دارند. اگر می‌خواهید کار دی جی را به تازگی شروع کنید، می‌توانید از لپ‌تاپ خود استفاده کنید، باید نرم‌افزار مناسب آن را تهیه کنید. اما اگر ترجیح می دهید از موسیقی دیجیتال استفاده کنید (امروزه رایج تر است)، می توانید از یک کیت کوچک استفاده کنید که از لپ تاپ، کنترلر، نرم افزار دی جی و رابط صوتی استفاده می کند.

دی جی (DJ) چیست؟

دستگاه دی جی، نوعی سیستم صوتی حرفه ای است که با داشتن یک دامنه فرکانسی موجب تولید صدا به صورت موج سینوسی می شود. این صدا را می توان با یک آمپلی فایر تقویت کرد.

تجهیزات دی جی

در ادامه لیستی از تجهیزات مورد نیاز  برای دی جی و موارد استفاده از آنها توضیح داده شده است. به طور خلاصه، تجهیزاتی که برای دی جی نیاز دارید، عبارت است از:

  • میکسر (دستگاه دی جی)
  • کنترلر
  • کامپیوتر
  • نرم افزار
  • دی جی پلیر
  • هدفون
  • بلندگو
  • میکروفون
  • لوازم جانبی

در ادامه برخی از تجهیزات دی جی به صورت کامل توضیح داده شده است.

تجهیزات دی جی DJ

میکسر

یک میکسر مهم ترین بخش هر تنظیم دی جی است. درواقع به نوعی کنسول میکس صدا گفته می شود که به شما امکان می دهد ترفندها و افکت های مختلفی را انجام دهید. همچنین به شما این فرصت را می دهد که به طور یکپارچه آهنگ ها را تعویض کنید؛ سپس می توانید هدفون و بلندگوهای خود را وصل کنید و حتی میکسر خود را برای ضبط و میکس به لپ تاپ خود متصل کنید.

کنترلر

اگر از تنظیمات کاملا دیجیتالی استفاده می کنید، قطعاً باید یک کنترلر دی جی تهیه کنید. کنترلرها به راحتی قابل حمل هستند، بنابراین می توانید آنها را به هر کنسرتی که دارید، ببرید.

در حین استفاده از کنترلر، می‌توانید از نرم‌افزار رایانه‌تان به عنوان بخشی از راه‌اندازی خود استفاده کنید و همه چیزهایی را که برای یک مجموعه نیاز دارید، در اختیارتان قرار می‌دهد.

اگر به‌ تازگی به‌ عنوان دی‌جی شروع به کار کرده‌اید و نمی‌خواهید تجهیزات دی‌جی زیادی را با خود حمل کنید، بهترین گزینه سرمایه‌گذاری روی یک کنترلر دی‌جی است.

دی جی پلیر

دی جی پلیر با پشتیبانی از USB و نمایشگر داخلی است، بنابراین می توانید بدون لپ تاپ از آن استفاده کنید. به سادگی یک حافظه USB پر از آهنگ های مورد علاقه خود را وصل کنید. با این حال اگر ترجیح می دهید از لپ تاپ استفاده کنید، این نیز کاملاً اشکالی ندارد.

هر دی جی پلیر دارای یک ویل تکی است؛ اما بسیار بزرگ تر از ویل های حرکتی موجود در کنترلرها است. این مورد برای بسیاری جذابیت بزرگی دارد.

بزرگ ترین تفاوت بین دی جی پلیر و کنترلر عدم وجود میکسر داخلی است، بنابراین شما مجبور خواهید بود یک میکسر مجزا و دی جی پلیر خود را خریداری کنید.

نرم افزار

چه بخواهید از تجهیزات دی جی به صورت سنتی استفاده کنید یا چه بخواهید یک راه اندازی کاملا دیجیتالی داشته باشید، به نوعی نرم افزار مناسب نیاز دارید که به شما امکان می دهد از کنترلر خود استفاده کنید.

استفاده از نرم افزار به شما کمک می کند تا آهنگ های ترکیبی ایجاد کنید، جلوه های صوتی اضافه کنید، لیست های پخش خود را مرتب کنید و موارد دیگر. بدون نرم افزار دی جی، نمی توانید از کنترلر خود به درستی استفاده کنید.

بسیاری از کنترل‌کننده‌های دی‌جی با نرم‌افزار یا نسخه‌های ساده‌شده نرم‌افزار محبوب دی‌جی برای شروع کار ارائه می‌شوند. این موارد به شما کمک می کنند تا نحوه استفاده صحیح از کنترلر خود را بیاموزید و می توانید خیلی سریع آهنگ های خود را میکس کنید.

همان طور که اشاره شد، اکثر کنترل‌کننده‌های دی‌جی به شکلی از نرم‌افزار عرضه می‌شوند، بنابراین زیاد نگران خرید جداگانه آنها نباشید. اگر کارایی بیشتری از آن می خواهید، بهتر است آن را ارتقا دهید؛ زیرا به احتمال زیاد کنترلر شما بهترین برنامه ای را که با آن کار می کند، ارائه می کند.

پیشنهاد ویژه ناریتا برای خرید انواع میکروفن: میکروفن Audio-Technica AT2020

تجهیزات دی جی DJ

هدفون

احتمال دارد استفاده از هدفون ابتدایی به نظر برسد؛ اما انواع آن بخشی ضروری از تجهیزات دی جی هستند؛ زیرا به شما امکان می دهند آهنگ ها را به طور جداگانه بشنوید تا بتوانید آنها را به راحتی میکس کنید.

داشتن یک جفت هدفون خوب به شما این فرصت را می دهد که قبل از اجرای آهنگ در میان تعدادی از افراد، در خانه تمرین کنید. همچنین می‌توانید بدون ایجاد مزاحمت برای کسی، موسیقی تولید کنید و به شما این فرصت را می‌دهد که تقریباً در هر جایی آهنگ تولید و میکس کنید.

اگر تا به حال متوجه شده اید که دی جی ها یک هدفون را کنار گوش خود نگه داشته اند، معمولاً به این دلیل است که آهنگ بعدی خود را در صف قرار می دهند.

از نوار لغزنده روی میکسر می توان برای انتخاب خروجی صوتی که مخاطب به آن گوش می دهد، استفاده کرد. دی جی ها به چیزی گوش می دهند که شما نمی توانید در هدفون خود بشنوید که به احتمال زیاد زمانی که می خواهند آهنگ یا صدای جدیدی را میکس کنند، اتفاق می افتد.

بلندگو

اگر می خواهید شروع به اجرای آهنگ برای افراد کنید، به مجموعه ای از بلندگوهای PA نیاز دارید. ممکن است همیشه به آنها نیاز نداشته باشید، اما بسیاری از سالن‌ها بهترین سیستم‌های صوتی را ندارند. بنابراین اگر به دنبال کنسرت هستید، ارزش سرمایه گذاری در یک سیستم PA مناسب را دارد.

اگر در مجالس عروسی شرکت می کنید یا در رویدادهای فضای باز اجرا دارید، به یک بلندگوی بزرگ نیاز دارید. اما اگر فقط در مهمانی های کوچک فعالیت دارید، به بلندگوهای بسیار بزرگ نیاز نخواهید داشت، بنابراین اگر فقط در خانه آهنگ میکس می کنید، به سیستم PA نیاز نخواهید داشت.

اسپیکر مانیتورینگ

اگر فقط در خانه خود آهنگ ایجاد می کنید، اسپیکرهای مانیتورینگ بهترین گزینه برای شما هستند. البته می‌توانید از هدفون برای میکس استفاده کنید؛ اما هیچ‌کس نمی‌تواند صدای شما را بشنود و  جایگزین صداهایی شود که از سیستم‌های بلندگو می‌آید.

برای خرید یک مجموعه مناسب از اسپیکرهای مانیتورینگ می توانید آن را از فروشگاه محصولات صوتی ناریتا تهیه کنید.

میکروفون

یکی از تجهیزاتی که در اجراهای حرفه ای دی جی نیاز دارد، استفاده از یک میکروفون مجهز است که بتواند در هنگام اجرا صدای با کیفیت تولید کند.

تجهیزات جانبی

برخی از لوازم جانبی وجود دارد که ممکن است بخواهید روی آنها سرمایه گذاری کنید، این کار زندگی شما را به عنوان یک دی جی را بسیار ساده تر می کند. بنابراین اگر در خانه خود اجرا می کنید، روی پایه لپ تاپ و کنترلر سرمایه گذاری کنید، زیرا همه چیز را مرتب نگه می دارد یا اگر با تجهیزات دی جی خود به جاهای مختلف می روید، مطمئن شوید که یک کیف تجهیزات استاندارد دارید؛ زیرا احتمال آسیب دیدن تجهیزات شما را کاهش می دهد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع میکروفون، نحوه انتخاب میکروفون مناسب پیشنهاد می شود.

 
تجهیزات دی جی DJ

قیمت تجهیزات دی جی

امروزه برندهای زیادی وجود دارند که تجهیزات دی جی را ارائه می دهند. اگر به دنبال یک راه اندازی اولیه هستید یا فقط به دنبال میکس آهنگ در خانه هستید، می تواند نسبتاً ارزان باشد.

به طور متوسط تجهیزات دی جی برای هر چیزی که نیاز دارید؛ به نوع تنظیمی که می خواهید و سطح بالای تجهیزات شما بستگی دارد.

اگر به دنبال دی جی شدن در خانه هستید، ممکن است هزینه بسیار کمتری داشته باشد؛ زیرا معمولاً فقط به یک لپ تاپ، هدفون، اسپیکر مانیتورینگ، نرم افزار دی جی و یک کنترلر نیاز دارید.

به طور معمول کنترلرهای دی جی با یک اشتراک نرم افزار ارائه می شوند، بنابراین لازم نیست نگران پرداخت هزینه اضافی برای آن باشید.

اگر به دنبال اجرای حرفه‌ای‌ هستید، آماده باشید که هزینه بیشتری را برای تجهیزات خود هزینه کنید. برای این کار به یک میکروفون حرفه ای نیز نیاز دارید.

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “تجهیزات دی جی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *