مقالات

RMS در بلندگو و آمپلی فایر

RMS در بلندگو و آمپلی فایر

انتخاب و چینش یک سیستم صوتی به اطلاعات زیادی نیاز دارد. زیرا هدف آن ایجاد سیستم صوتی با عملکرد بهتر است. افراد حرفه ای یا کسانی که می خواهند یک سیستم صوتی مناسب تهیه کنند. اولین مواردی که به آن توجه می کنند RMS است. RMS یک فاکتور مهم در آمپلی فایر و بلندگوها است. در این مقاله RMS در بلندگو و آمپلی فایر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

RMS چیست؟

RMS مخفف (root mean square) است. که در ریاضیات معنی جزر متوسط مربع می دهد که معیاری برای اندازه گیری کمیمت است. اگر بخواهیم به زبان ساده بگویم متوسط خروجی که یک اسپیکر می تواند در طول زمان تحمل کند.

توان RMS چیست؟

توان RMS یا توان اوج حداکثر خروجی یک اسپیکر در یک زمان کوتاه مدت است. توان اوج برای بررسی آمپلی فایر هم به کار می رود.

RMS در بلندگو و آمپلی

کاربرد RMS چیست؟

در هنگام خرید آمپلی فایر و بلندگوها باید به توان RMS توجه کنید. در ابتدا باید توان اوج بلندگو را بررسی کنید. سپس یک آمپلی فایر با RMS هماهنگ برای بلندگو انتخاب کنید.

در هنگام خرید بلندگوها باید توان RMS آنها را بررسی کنید تا یک بلندگو مناسب برای خودتان انتخاب کنید برای مثال RMS در بلندگو خودرو، بلندگوی خانگی و بلندگوی مناسب تالار با یکدیگر متفاوت است.

میزان مناسب RMS در اسپیکر چه مقدار است؟

توان بلندگوهای قابل حمل بهتر است بین 5 تا 50 وات قدرت داشته  باشد. اما برای اسپیکرهای قابل حمل 5 وات RMS مناسب است. در اسپیکرهای خانگی توان مناسب بین 50 تا  300 RMS مناسب است همچنین در اسپیکرهای که برای تالارها استفاده می شود توان RMS باید بین 250 تا 600 وات باشد.

RMS در بلندگو چیست؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم RMS یک اصطلاح فنی در بلندگو و اسپیکرها است. معیار RMS برای سنجش میزان کیفیت متغیر است. RMS در بلندگو، یک چهارم حداکثر میزان در تولید امواج فرکانسی بلندگو است. یک بلندگو توانایی تحمل حجم زیادی از انرژی صوتی در چند لحضه دارد. اما هرگز نمی تواند این صوت را مداوم تحمل کند.

RMS در بلندگو و آمپلی

اهمیت کیفیت صدا در بلندگوها و اسپیکرها

بلندی صدا تنها موضوعی نیست که در اسپیکرها باید به آن توجه شود. به طور کلی موسیقی دارای سه نوع صدا بم، زیر و متوسط است که در محدوده شنوایی انسان یعنی بین 20 الی 20000 هرتز است.

وجود صداهای مختلف این موضوع را برای ما روشن می کند علاوه بر کیفیت صدا مواردی چون شفافیت و جزئیات در بلندی صدا نقش دارد.

RMS در آمپلی فایر

برای اندازه گیری قدرت آمپلی فایر واحد وات را به کار می برند. اما واحد واقعی برای اندازه گیری قدرت آمپلی فایر RMS است. هر چه مقدار RMS در آمپلی فایر بیشتر باشد صدا با کیفیت بیشتری پخش می شود. مقدار RMS در آمپلی فایر ها با نموادر سینوسی نمایش می دهند.

RMS در بلندگو و آمپلی فایر

هنگامی که مشخصات بلندگو یا ساز را مشاهده می کنیم. با دو واحد برخورد می کنیم یکی از آنها RMS و دیگری peak نام دارد. همان طور که پیشتر گفتیم RMS جذر میانگین مربع است. peak به معنی بیشترین مقداری است که بلندگوها در یک بازه زمانی می تواند پخش کنند.

در هنگام خرید بلندگو مقدار RMS و peak به خریداران گفته می شود. این دو مقدار نقش بسزایی در کیفیت صدای بلندگو دارد.

اجزای اسپیکر

اسپیکر ها بخش های زیادی دارند که هر کدام از آنها در کیفیت صدای تاثیر دارند. در اینجا چند مورد از اجزای که در کیفیت صدای اسپیکر تاثیر می گذارند را معرفی می کنیم. شناخت این اجزا به شما کمک می کند که در هنگام خرید اسپیکر انتخاب درستی داشته باشید.

RMS در بلندگو و آمپلی

ساب ووفر

ساب ووفر یا ساب برای پخش صدای باس یا بم مناسب است. در واقع وظیفه ای ساب پخش صدای Bass موسیقی است که در کیفیت خروجی صدا تاثیر دارد.

توییتر 

توییتر دستگاهی است که صدای زیر را پخش می کند. اگر یک اسپیکر حجم و قدرت بالای داشته باشد اما صدای زیر را بدون کیفیت پخش کند شما بعد از مدتی از شنیدن آن خسته خواهید شد. تعداد و اندازه های توییتر در کیفیت صدا تاثیر دارند.

میدرنج

میدرنج صدای میانی موسیقی را کنترل می کند. این دستگاه در کیفیت صدا تاثیر زیادی دارد. همان طور که استفاده از ساب ووفر لازم است. استفاده از میدرنج هم نیز موثر است. میدرنج میزان صدای میانی را کنترل و پخش می کند که از خستگی گوش شما در هنگام شنیدن موسیقی جلوگیری می کند.

حساسیت بلندگو

حساسیت بلندگو یکی از مواردی است که در هنگام خرید اسپیکر باید به آن توجه کنید. حساسیت اسپیکر قابلیت نمایش میزان صدا یا ولوم خارجی را به ازای یک مقدار توان خاص را دارد.

 حساسیت مقدار توان صوتی اسپیکرها و بلندگو ها با دسی بل نشان می دهند. سیستم صوتی استاندارد معمولا 87 دسی بل داد. حساسیت اسپیکر را به عنوان کارایی اسپیکر هم می شناسند.                

اتصال بلندگو و آمپلی فایر

با توجه به میزان مقدار توان آمپلی فایر و بلندگو بهتر است بلندگوها را به آمپلی فایری متصل کنید که RMS بالا تری نسبت به بلندگو داشته باشد. همچنین توصیه می شود از یک سوم ابتدایی ولوم دستگاه استفاده کنید تا صدای با کیفیت تری داشته باشید و آسیبی به بلندگوها وارد نشود.

خرید اسپیکر با توجه به توان RMS

همان طور که جلوتر اشاره کردیم RMS در بلندگو همان توان و قدرت یک اسپیکر است. که به صورت مداوم از اسپیکر شنیده می شود. اگر شما قصد خرید یک اسپیکر را دارید باید به قدرت توان آن توجه کنید.

RMS در بلندگو و آمپلی

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *