مقالات

میکروفون دستی چیست؟

میکروفن دستی

اصطلاح «میکروفن دستی» به طور کلی به معنای هر میکروفونی است که در دست نگه داشته می شود و برای شنیدن گفتار انسان استفاده می شود. میکروفون های دستی در تنظیمات بسیار متنوعی از اجرای موسیقی گرفته تا مصاحبه های تلویزیونی استفاده می شوند.

اکنون سیستم های میکروفون،  طیف گسترده ای از میکروفون دستی سیمی و بی سیم را متناسب با نیازهای خاص ارائه می دهد. بهترین میکروفون دستی با کیفیت و وضوح صدا و با حساسیت کم به نویز، صدای باکیفیت را ارائه می‌دهد.

نحوه استفاده میکروفون دستی

در ادامه برخی از موارد استفاده از میکروفون ذکر شده است، با به کارگیری آنها می توانید بهترین نوع میکروفون را خریداری کنید.

آشنایی با مشخصات: از نوع میکروفونی که استفاده می کنید، آگاه باشید. به طور خاص، شما باید در مورد ویژگی های آن آشنایی کامل داشته باشید.

بررسی صدا و کیفیت: حتما قبل از استفاده میکروفن باید یک بررسی صدا انجام دهید. میکروفون را در موقعیتی قرار دهید که دقیقاً قصد دارید در زمان استفاده انجام دهید.

نحوه استفاده: اگر میکروفون دارای کلید روشن یا خاموش است، مراقب آن باشید. اگر میکروفون با باتری کار می کند، مطمئن شوید که پس از پایان کار آن را خاموش کرده اید.

نحوه نگه داشتن در دست: به یاد داشته باشید که میکروفون هر صدایی را که مربوط به دست زدن است دریافت می کند، بنابراین مراقب باشید که دست خود را روی بدنه میکروفون حرکت ندهید یا مواظب باشید تا میکروفون به چیزی برخورد نکند.

برای استفاده از یک میکروفون آوازی یا دستی، به جای اینکه مستقیماً از میکروفون استفاده کنید، آواز بخوانید یا صحبت کنید تا صداهای ناشی از انفجارهای ناگهانی نفس را کاهش دهید. در حالی که میکروفون باید در جلو و کمی به یک طرف دهان قرار گیرد، کاربر باید در زاویه پذیرش میکروفون بماند تا از تغییرات ناخواسته در صدا جلوگیری کند.

میکروفون حرفه ای

خرید میکروفون دستی

هنگام ایجاد محتوای ویدیویی، کیفیت صدای شما به اندازه کیفیت ویدیو بسیار مهم است. آشنایی با انواع مختلف میکروفون دستی و ویژگی های اساسی آنها، به شما کمک می کند تا نوع مناسب میکروفون را برای استفاده برای نیازهای صوتی خود خریداری کنید.

در ادامه درباره انواع مختلف میکروفون های موجود مانند میکروفن داینامیک، میکروفون خازنی، میکروفون ریبون (نواری) توضیح داده شده است. با مطالعه این موارد از هر نوع میکروفون دستی، درک بهتری از این میکروفون ها و بهترین استفاده از آنها به دست خواهید آورد.

انواع میکروفون حرفه ای

سه نوع اصلی میکروفون وجود دارد که آنها شامل میکروفون های کندانسور (خازنی)، داینامیک (پویا) و روبانی (نواری) می شوند. در حالت ایده آل، همه آنها یکسان کار می کنند؛ اما برای گرفتن عناصر مختلف طراحی شده اند و هر کدام از آنها می توانند به صورت بی سیم یا باسیم باشند. برای مثال اگر خواننده هستید، ممکن است بخواهید که میکروفون صدای شما را ضبط کند و در عین حال سازهای موجود در پس زمینه را کاهش دهد. همچنین شاید بخواهید در هر جایی که هستید با در دست نگه داشتن میکروفن از آن استفاده کنید.  

1- میکروفون کندانسور (خازنی)

یک میکروفون کندانسور از یک خازن برای تبدیل صدا به سیگنال الکتریکی استفاده می کند. معمولاً این میکروفون‌ها در ضبط‌های استودیویی استفاده می‌شوند؛ زیرا کیفیت صدای بالاتری نسبت به میکروفون‌های داینامیک دارند و اغلب برای وکال و فرکانس‌های بالاتر بهترین هستند.

علاوه بر ضبط آواز، همچنین شما می توانید از میکروفن خازنی برای ضبط گیتار آکوستیک، پیانو، سازهای ارکستر و غیره استفاده کنید.

میکروفون های خازنی در دو نوع اصلی دیافراگم کوچک و دیافراگم بزرگ وجود دارند. میکروفون های خازنی با دیافراگم کوچک رایج تر هستند و عموماً برای ابزارهای ضبط استفاده می شوند. همچنین آنها برای ضبط صدای وکال و گیتار آکوستیک عالی هستند.

از سوی دیگر، میکروفون های خازنی با دیافراگم بزرگ برای ضبط استودیویی به خوبی کار می کنند. نسبت به میکروفون های خازنی دیافراگمی کوچک صدایی با کیفیت بالاتر دارند.

2- میکروفون داینامیک

نوع دیگری از میکروفون که باید در نظر گرفت، میکروفون پویا است. آنها ناهموارتر هستند و می توانند حجم های بالا را تحمل کنند و برای اجراهای زنده ایده آل هستند.

برخی از میکروفون های پویا محبوب عبارت از Shure SM58، Shure SM7B است. میکروفون‌های پویا نسبت به میکروفون‌های خازنی حساسیت کمتری دارند، به این معنی که می‌توانند صدای بیشتری را بدون تحریف صدا کنترل کنند. همچنین آنها را برای ضبط صداهای بلندتر بهتر می کند. شما می توانید از یک میکروفون پویا برای ضبط کلی، پخش زنده، چت صوتی هنگام پخش گیم پلی، مصاحبه ها و موارد دیگر استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قیمت اسپیکر فلوراستند یاماها پیشنهاد می شود.

میکروفن دستی حرفه ای

3- میکروفون روبانی

میکروفون های روبانی خیلی رایج نیستند؛ اما صدای منحصر به فردی را ارائه می دهند که می تواند برای سبک های خاصی از موسیقی مناسب باشد. آنها از یک روبان فلزی برای تبدیل ارتعاشات به سیگنال الکتریکی استفاده می کنند و معمولاً الگوی شکل 8 دارند.

چند نوع میکروفون روبان در بازار موجود است. همان طور که بیان شد میکروفون های روبان به اندازه میکروفون های خازنی یا پویا رایج نیستند. با این حال، آنها اغلب صدای ملایم‌تری نسبت به سایر انواع میکروفون تولید می‌کنند که آنها را برای سبک های خاصی از موسیقی مناسب می‌کند. همچنین آنها می توانند برای ضبط استودیویی برای ضبط صدای آواز و گیتار آکوستیک یا ضبط صدای یک گروه کر یا گروه استفاده شوند.

انتخاب هوشمندانه میکروفن دستی حرفه ای

چه پادکست ایجاد کنید، چه ویدیوهای زنده یا پخش جریانی از قبل ضبط شده، انتخاب میکروفون دستی شما کیفیت کلی محتوای شما را تعیین می کند. به یاد داشته باشید، هر نوع میکروفون به دلیل دیافراگم های مختلف، سطح حساسیت و ویژگی تونال متفاوتی دارد. بنابراین هر یک از آنها یک نوع صدای متفاوت تولید می کند.

بنابراین، قبل از اینکه محبوب‌ترین نوع میکروفون را خریداری کنید، مطمئن شوید که زمانی را صرف بررسی آنها کرده‌اید تا ببینید صدای شما چگونه است.

اکنون که انواع مختلف میکروفون ها و موارد استفاده آنها را می شناسید، برای نیازهای صوتی خود میکروفون مناسب را انتخاب کنید. ممکن است به معنای به دست آوردن چندین نوع میکروفون باشد.

در حالی که یک میکروفون خازنی دیافراگم کوچک برای ضبط سازها و آوازها مناسب است، یک میکروفون خازنی با دیافراگم بزرگ برای صداگذاری و ضبط استودیویی عالی است. اگر پخش زنده یا پادکست است، یک میکروفون پویا انتخاب کنید و اگر با یک گروه یا گروه کر کار می کنید، یک میکروفون نواری بهترین گزینه شما خواهد بود.

قیمت میکروفون دستی

با توجه به نوع میکروفن قیمت آن متفاوت است. به طور طبیعی قیمت میکروفن دستی بی سیم، از میکروفن با سیم بیشتر است. همچنین قیمت میکروفون دستی داینامیک با خازنی تفاوت بسیاری دارد. لازم به ذکر است که ویژگی و کیفیت انواع میکروفون بر قیمت آن تاثیر می گذارد. 

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کارایی انواع بلندگو پیشنهاد می شود.

قیمت میکروفون دستی

خریدمحصولات صوتی با کیفیت 

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد. 

پست های مرتبط

1 نظر در “میکروفون دستی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *