مقالات

سیستم صوتی رستوران و کافه

سیستم صوتی رستوران و کافه

قطعا سیستم صوتی رستوران و کافه مهم ترین بخش آن است. یک رستوران و کافه خوب شاخصه های خاصی برای بهترین بودن دارد: سیستم صوتی، نوع غذا، نوع برخورد پرسنل و چیدمان ظاهری رستوران

پخش موزیک پس زمینه قطعا فضای رستوران و کافه را برای مشتریان دلنشین تر می کند. در این مقاله، سیستم صوتی رستوران و کافه بررسی خواهیم کرد.

سیستم صوتی رستوران وکافه

سیستم صوتی رستوران و کافه از انواع بلندگوها، آمپلی فایر و میکروفن تشکیل می شود که صدای موسیقی در سراسر فضای رستوران یا کافه به صورت یکنواخت پخش شود. انتخاب سیستم با کیفیت برای رستوران و کافه باعث ایجاد فضایی جذاب برای مشتری می شود. همین امر باعث محبوبیت رستوران خواهد شد.

بلندگو مناسب برای رستوران و کافه

سیستم صوتی از تجهیزا مختلفی تشکیل شده است، از جمله آنها می توان به بلندگوها اشاره کرد. انتخاب بلندگوی مناسب باعث کیفیت صدای مطلوب می شود. در هنگام انتخاب سیستم صوتی، برای بخش های مختلف رستوران یا کافه باید بلندگوی مناسب با محیط باشد. بلندگو انواع مختلفی دارد که هر یک کاربرد خاص خودشان را دارند، در اینجا دو نوع از بلندگوهای مخصوص رستوران یا کافی شاپ را بررسی خواهیم کرد:

بلندگوی سقفی: همان طور که از نامشان پیداست بر روی سقف قرار می گیرند. اسپیکر های سقفی در دو نوع روکار و توکار وجود دارند. از بلندگو های تو کار برای رستوران و کافه های سر پوشیده استفاده می شوند، این نوع بلندگو در درون سقف قرار می گیرند. برای نصب بلندگو های توکار باید دیوار سوراخ شود، در صورت عدم امکان سوراخ کردن دیوار استفاده از این نوع بلندگو امکان پذیر نیست.

مقاله پیشنهادی: میکروفون دستی چیست؟

سیستم صوتی رستوران و کافه

بلندگوی دکوراتیو: از بلندگوهای دکوراتیو  می توان هم به عنوان پیجینگ کافه و رستوران و هم برای پخش موسیقی استفاده کرد. در این نوع بلندگو هر چه سایز بلندگو بزرگتر باشد حجم صدا بیشتر است. بلندگوهای دکوراتیو در دو مدل اهمی و ولتی در بازار عرضه می شوند. بلندگوهای ولتی دارای ترنس میچینگ هستند.

سیستم صوتی برای اجرای زنده

 برخی از رستوران ها و کافی شاپ ها برای جذب مشتری و ساخت خاطره برای مشتری، موسیقی زنده اجرا می کنند. برای اجرای موسیقی زنده به تجهیزات ویژه نیاز است. برخی از این تجهیزات صوتی مانند آمپلی فایر و میکسر ها هستند.

میکسر

میکسر ها یک با چند سیگنال صوتی را با یکدیگر ترکیب می کند و آنها را به آمپلی فایر یا بلندگوها ارسال نمی کند. این دستگاه علاوه بر این کاربرد های دیگری هم دارد از جمله: تنظیم، تقویت و مدیریت صدا

آمپلی فایر: آمپلی فایر ها صدا را تقویت کرده و به بلندگوها ارسال می کنند. استفاده از آمپلی فایر باعث می شود که صدا بدون نویز و با کیفیت بالاتری به گوش برسد. در هنگام خرید آمپلی فایر برای رستوران یا کافه باید به قابلیت زون بندی آمپلی توجه داشت باشید. همچنین در هنگام خرید آمپلی باید به این موضوع دقت داشته باشید که امکان تقویت چند اسپیکر را داشته باشد.

سیستم پیجینگ برای رستوران و کافه

به کمک سیستم پیجینگ امکان پخش یک پیغام از اپراتور سیستم از طریق بلندگوها امکان پذیری است. در کافه ها و رستوران ها برای مطلع کردن مشتری از آماده شدن سفارش خود از سیستم پیجینگ استفاده می کنند. سیستم های پیجینگ دارای بلندگو ، آمپلی فایر و میکروفن می باشند. آمپلی فایر ها صدا را از میکروفن می گیرد آن را تقویت می کند سپس از طریق بلندگوها پخش می شود.

 میکروفن های مناسب برای رستوران و کافه

میکروفن یکی دیگر از تجهیزات سیستم صوتی رستوران و کافه است که از آنها برای اجرای موسیقی و سیستم پیجینگ از استفاده می شود.میکروفن مناسب برای رستوران و کافه با توجه به کارایی آنها انواع مختلفی دارد.

میکروفن رومیزی: برخی رستوران ها و کافه ها از سیستم های پیجینگ استفاده می کنند. یکی از کاربردهای میکروفن رومیزی برای سیستم پیجینگ است.

میکروفن بی سیم: یکی از برنامه های رستوران ها و کافی شاپ ها اجرای موسیقی زنده است. برای اجرای موسیقی زنده چند میکروفن استفاده می شود. خوانندگان می توانند از میکروفن های سیم دار هم استفاده کنند اما استفاده از میکروفن بی سیم آزادی عمل بیشتری به خواننده می دهد.

میکروفن ساز: برای اجرای زنده از نوازندگان کمک می گیرند. برای به گوش رسیدن صدای ساز، نوازندگان باید از میکروفن هایی با کیفیت بالا استفاده کنند. از طرفی آنها می توانند از میکروفن های سیمی و معمولی استفاده کنند.

پیشنهاد می شود مقاله بهترین سیستم صوتی تالار عروسی مطالعه کنید.

سیستم صوتی رستوران و کافه

برای طراحی سیستم صوتی رستوران و کافه باید نکاتی رعایت شود، در ادامه این نکات را به طور خلاصه بیان خواهیم کرد:

استفاده از اسپیکر های کوچک: از آنجایی که هدف سیستم صوتی در رستوران و کافی شاپ ها فراهم کردن موسیقی پس زمینه، استفاده از اسپیکرهای کوچیک و باکیفیت بهترین راه رسیدن به این هدف است.

صدای یکنواخت: صدا باید باگونه ای باشد که در تمامی فضای رستوران صدا یکنواخت پخش شود.

زون بند مناسب: در بخش های متفاوت از رستوران یا کافی شاپ با توجه به شرایط موسیقی مورد نظر پخش شود.

دلایل استفاده از سیستم صوتی مناسب برای کافه و رستوران

پخش موسیقی در رستوران ها و کافه ها باعث افزایش مشتری و ایجاد فضای مناسب برای مشتریان می شود. در اینجا به چند دلیل برای نصب سیستم صوتی در رستوران و کافه ها را بیان خواهیم کرد:

  • فضایی خاطره انگیزیی برای مشتری ایجاد می شود.
  • موسیقی بر طعم غذایی تاثیر می گذارد.
  • موسیقی باعث می شود که انتظار برای مشتری دلپذیرتر باشد.
  • موسیقی بر ریتم غذا خوردن افراد تاثیر می گذارد.

قیمت سیستم صوتی رستوران و کافه

هزینه ها و قیمت نصب سیستم صوتی رستوران و کافه به عوامل متعددی مانند تعداد بلندگوها، متراژ فضا، سر پوشیده یا باز بودن فضا و کیفیت محصولات ارتباط دارد. 

مقاله پیشنهادی: بهترین سیستم صوتی تالار عروسی

سیستم صوتی رستوران و کافه

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *