مقالات

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال

آمپلی فایر چیست؟ کاربرد های آمپلی فایر را چیست. آمپلی فایر تقویت صوتی چیست؟ تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال را نام ببرید.

برای خرید آمپلی فایر باید به مشخصات آنها توجه شود. قبل از انتخاب نوع آمپلی فایر باید با ویژگی های آنها آشنا باشید. ما در این مقاله تلاش می کنیم انواع ویژگی های آمپلی را به طور کامل توضیح دهیم. همچنین تفاوت آنها را بررسی کنیم.

آمپلی فایر چیست؟

آمپلی دستگاهی برای افزایش کیفیت خروجی صدای دستگاه شما است. با استفاده از آمپلی  قبل از پخش صدا از بلندگو، صدا به آمپلی فرستاده می شود و توسط آن تقویت می شود و سپس به بلندگو مورد نظر ارسال می شود که این موضوع باعث می شود که کیفیت صدا در حد بالا، بدون نویز و قطعی باشد. از آمپلی فایر ها در سیستم صوتی خودروها نیز استفاده می شود.

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال

انواع آمپلی فایر بر اساس توان خروجی

این دستگاه تقویت صدا دارای انواع مختلفی است. که می توان آنها را به دسته های : اولترا میکرو، آمپ میکرو، سیگنال ضعیف، آمپ قدرت و آمپ پر قدرت تقسیم می شوند. در ادامه به طور مختصر هرکدام از این گروه ها را توضیح می دهیم.

آمپلی فایر اولترا میکرو: این نوع آمپلی زمانی استفاده می شوند که سیگنال های صوتی بیش از اندازه ضعیف باشند ( اندازه چند نانو ولت).

آمپلی فایر میکرو: از این نوع تقویت کننده برای سیگنال های ضعیف استفاده می شوند این سیگنال ها در حد چند میکرو ولت هستند.

آمیلی فایر سیگنال ضعیف: از این آمپلی برای سیگنال های که از میکرو ولت بزرگ تر هستند در محدوده چند میل ولت هستند.

آمپ قدرت: از این آمپلی برای تقویت سیگنال های میانه استفاده می شود. که شامل چند ولت یا حتی کمتر می باشد.

آمپلی پر قدرت: توانایی تقویت سیگنال های صوتی بالاتر از میانه را دارند. گاه به کوچکی چند ولت می تواند باشد.

انواع مازول های آمپلی فایر

آمپلی فایر بر اساس ماژول انواع زیادی دارد که آنها را بر اساس تعداد کانال های خروجی تقسیم بندی می کنند:

  • آمپلی فایر دو کانال
  • آمپلی فایر چهار کانال
  • آمپلی فایر دو کانال

این نوع آمپلی ها برای راه اندازی یک جفت بلندگو یا یک جفت سوپر تیوتر مناسب هستند. آمپلی های 2 کاناله دارای چهار پایه مثبت و منفی هستند، که شامل دو پایه منفی برای خروجی صدا و یک آمپ مثبت و منفی برای بلندگو هستند. آمپلی های دو کانال برای ساب ووفرهای سبک که به صورت بریج به آمپلی فایر دو کانال وصل می شوند.

آمپلی فایرهای دوکانال دارای تنظیمات bass bost و hpf و lpf و gain می باشند که هر کدام از آنها با توجه به نیاز شما می توانند بازه فرکانسی 25-500 هرتز داشته باشند.

مقاله پیشنهادی: بهترین سیستم صوتی

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال

آمپلی فایر چهار کانال

آمپلی چهار کانال استریو جزء آمپلی فایر های پر کاربرد هستند که می توان از آنها برای راه اندازی اسپیکر های تک و دو جفت، همچنین در حالت پل زنی یک ساب استفاده کرد. آمپلی فایر های 4 کانال تمام فیلتر های تنظیم یعنی hpf و lpf را دارند.

ورودی آمپلی فایر چهار کانال به صورت RCA است. و به صورت High level  راه اندازی شوند آمپلی فایرهای چهارکانال بسیار قویی هستند می توانند دو عدد سابووفر را ساپورت کنند. به آنها آمپلی فایر های فول تنظیم می گویند.

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و آمپلی فایر چهار کانال

بین آمپلی فایر چهار کانال و آمپلی فایر دو کانال تفاوت وجود دارد. برخی از کاربران ممکن است فکر کنند این تفاوت کیفیت است که باعث می شود تقویت کننده 4 کاناله از آمپلی فایر 2 کاناله توانایی بیشتری داشته باشد.

آمپلی فایر چهار کانال بهترین دستگاه برای کمک در گسترش سیستم صوتی شما هستند. این آمپلی ها دارای چهار خروجی جداگانه قدرت هستند که می توان از آنها برای تأمین دو جفت بلندگوی تمام برد استفاده کرد. آنها می توانند تفاوت عمده ای در آنچه اغلب از رادیو کارخانه به عنوان “قدرت عرشه” یاد می شود ایجاد کنند.

یک آمپلی 2 کاناله می تواند با بلندگوهای کمتری همراه شود در حالی که یک 4 کاناله یا بیشتر می تواند با بلندگوهای بیشتر یا تعداد بیشتری از مشترکان متصل شود.

فردی بخواهد با چهار بلندگو به یک آمپلی فایر وصل شود، یک آمپلی 4 کانال نیاز دارد که دو کانال به بلندگو متصل شوند و دو کانال یا ساب ووفر جفت شوند.این بدان معناست که دو کانال برای جفت شدن دو بلندگو و دو کانال دیگر برای ساختن پل با ساب ووفر است.

خرید آمپلی فایر

استفاده از آمپلی فایر باعث می شود صدای سیستم صوتی افزایش پیدا کند. در اینجا به برخی مزایای استفاده آمپلی فایر اشاره می کنیم:

قدرت برای بلندگوهای ارتقا یافته

اگر بلندگوها یا سیستم‌های صوتی وسیله نقلیه خود اضافه می‌کنید، ممکن است به قدرت بیشتری نسبت به گیرنده داخلی موجود در داشبورد برای حداکثر عملکرد نیاز داشته باشند. استفاده از آمپلی فایر عدالت ها را برای بلندگو های ارتقا یافته شما می کند.

کیفیت صدای بهتر

افزودن یک امپ به شما یک منبع انرژی تمیز می دهد که می تواند بلندگوهای شما را بدون فشار به حرکت درآورد. برخلاف آمپلی‌فایری که در استریو داخلی تعبیه شده است، یک آمپ خارجی با فضای موجود محدود نمی‌شود.

تامین انرژی یک ساب ووفر

ساب ووفرها به طور قابل توجهی به قدرت بیشتری نسبت به گیرنده برند یا کارخانه در داشبورد نیاز دارند. آمپ جداگانه ضروری است.

همه به دنبال آمپلی فایرهایی هستند که رفتار خطی داشته باشند، درهم ریزی صدای کمی داشته باشند.  همچنین بازدهی بالایی داشته باشند. هزینه ای آنها پایین باشد و توان بالایی رو ارائه بدهند.

پیشنهاد می شود مقاله انواع میکروفون بی سیم را  مطالعه کنید.

تفاوت آمپلی فایر دو کانال و چهار کانال

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *