مقالات

سیستم صوتی سالن همایش

سیستم صوتی سالن همایش

یکی از مهم ترین عواملی که باعث جذب بیشتر حاضرین در سالن همایش می شود استفاده از سیستم صوتی مناسب است. هدف اصلی برگزاری همایش شنیده شدن و توجه حاضران به سخنرانی گوینده است به همین جهت استفاده از سیستم صوتی مناسب برای آنها امری ضروری است. در این مقاله ما قصد داریم درباره سیستم صوتی سالن همایش به طور کامل توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

سیستم صوتی سالن همایش

سیستم صوتی سالن همایش شامل تجهیزاتی است که صدای سخنران با کیفیت بالا به گوش برسد به همین دلیل در انتخاب هر یک از این تجهیزات باید اطلاعات کافی و مناسب داشته باشید. تجهیزات سالن همایش با توجه به کارکردهای سالن همایش با یکدیگر متفاوت است. بنابراین هر سیستم صوتی سالن همایش کارکرد های متفاوتی دارد.

تجهیزات سیستم سالن همایش شامل انواع میکروفن ها، آمپلی فایر، منبع تغذیه و انواع بلندگوها می باشد. برای سیستم صوتی سالن کنفرانس بهتر از همه تجهیزات، از یک برند باشند.

پیشنهاد می شود مقاله تجهیزات دی جی چیست؟ را مطالعه کنید

سیستم صوتی سالن همایش

میکروفن کنفرانس

مهم ترین سیستم صوتی سالن کنفرانس، میکروفن است. این ابزار نقطه شروع ارتباط بین سخنران و افراد حاظر در سالن است. میکروفن های کنفرانس انواع مختلفی از جمله رومیزی، یقه ای، دسته ای، دستی، سیمی و بی سیم دارد که هر کدام از آنها با توجه به نیاز ها متفاوت است.

اسپیکر

بلندگو یا اسپیکر وظیفه ای پخش صدای سیستم صوتی را بر عهده دارد. اسپیکر های کنفرانس در دو نوع پسیو و اکتیو تقسیم بندی می شوند همچنین اسپیکر های سالن همایش از نظر ابعاد و محل نصب انواع مختلفی دارند.

بلندگوی اکتیو (فعال): این نوع بلندگوها دارای تقویت کننده، میکسر و پخش کننده موسیقی هستند. در نظر داشته باشید که این نوع بلندگو برای سالن های همایش بزرگ مناسب نیستند.

بلندگو پستیو(غیر فعال): این بلندگوها به طور مجزا به آمپلی فایر نیاز دارند. از این بلندگوها می توانید در سالن های همایش بزرگ استفاده کنید. استفاده از  آمپلی فایر جدا برای بلندگوها از داغ شد آنها جلوگیری می کند و همچنین باعث عمر بیشتر بلندگوها می شود.

آمپلی فایر

آمپلی فایر ها برای تقویت صدا استفاده می شوند. صدای مورد نظر از میکروفن به آمپلی فرستاده می شود. آمپلی فایر کمک می کند که صدا بدون نویز به بلندگوها ارسال شود. علاوه براین آمپلی ها از قطع وصلی صدای میکروفن جلوگیری می کنند. در سالن های که از میکسر استفاده می کنند دیگر نیازی به استفاده از آمپلی فایر نیست.

پاور میکسر

پاورمیکسرها وظیفه تحلیل و ترکیب صداهای مختلف بر عهده دارند. این ابزار باعث افزایش کیفیت صدا می شود.

کابل سالن کنفرانس

با توجه به لوازم و تجهیزات صوتی که در سالن همایش به کار برده شده به طوذپر کلی به 3 نوع کابل نیاز است:

کابل میکروفن: این کابل ها برای اتصال میکروفن به میکسرها است. هر یک از آنها دارای شلید برای حذف نویز و دو عدد مغزی است.

کابل بلندگو: برای انتقال سیگنال از آمپلی فایر به باندها، از کابل بلندگو استفاده می کنند. این نوع کابل ها دو نوع سیم منفی و مثبت دارند.

مقاله پیشنهادی: بهترین سیستم صوتی اتاق کنفرانس و ویژگی های آن

سیستم صوتی سالن همایش

کابل مولتی پر: این نوع کابل ها برای اتصال تجهیزات موسیقی و میکروفن ها به میکسر، همچنین برای اتصال باکس های رومیزی بر روی صحنه به کار می روند. هر یک از این کابل ها دارای چند رشته سیم هستند که به آنها (پر) می گویند.

مانیتور سالن همایش

یکی دیگر از تجهیزاتی که در برخی از سالن های همایش استفاده می شود، مانتور است. مانیتور رومیزی 19 تا 22 اینچ همراه با پایه های مفصل دار است. به جای استفاده از مانیتور می توانید از ویدیو پرژکتور استفاده کنید.

ویژگی های اجزای سیستم صوتی سالن همایش

 همان طور که در بالا اشاره کردیم سیستم صوتی سالن همایش از میکروفن ها و بلندگوها تشکیل شده است که امکان مشارکت در یک بحث جمعی و ترجمه همزمان را به تمامی افراد حاظر در سالن داشته باشد.

سیستم های صوتی کنفرانس به صورت سیمی و بی سیم است. سیستم های صوتی که به صورت سیمی هستند برای انتقال صدا از سیگنال آنالوگ یا دیجیتال استفاده می کنند. سیستم صوتی بی سیم سالن کنفرانس برای ارسال سیگنال از wifi و infrared استفاده می کند.

مهم ترین کاربرد سیستم صوتی در سالن های کنفرانس امکان رای گیری است. با استفاده از این سیستم مخاطبین می توانند نظر خود را به صورت رای ارائه دهند. و نتیجه آرا را روی نمایشگر دیده می شود.

عوامل موثر برای انتخاب سیستم صوتی سالن همایش

برای خرید سیستم صوتی بدون نقص برای سالن همایش باید به پارمترهای متعددی توجه شود. در ادامه برخی از مهم ترین پارمترها را بیان خواهیم کرد.

 • کیفیت صدای بالا
 • میزان وضوح صدا
 • تعامل افراد از طریق سیستم صوتی
 • دسترسی همه افراد به سیستم صوتی

قیمت سیستم صوتی سالن همایش

سیستم صوتی سالن کنفرانس به عوامل مختلفی از جمله ابعاد سالن، تعداد بلندگوها، تعداد میکروفن، نوع میکروفن و برند تجهیزات استفاده شده بسنگی دارد.

نکات قابل توجه برای خرید سیستم صوتی سالن همایش

در هنگام خرید تجهیزات صوتی سالن همایش باید با توجه به سالن همایش مورد نظر ویژگی های خاصی را برای سیستم صوتی در نظر بگیرید. همچنین برای خرید سیستم صوتی مناسب باید نکاتی را رعایت کنید تا انتخابی صحیحی داشته باشید.

 • تمامی تجهیزات سالن کنفراس باید از یک برند باشند. زیرا استفاده از یک سیستم می تواند باعث افت کیفیت تمام سیستم صوتی شود.
 • سیستم صوتی باید قابلیت حذف نویز برای موبایل را داشته باشد.
 • سیستم حذف فیدبک برای جلوگیری از سوت کشیدن داشته باشد.
 • سیستم صوتی باید قابلیت پشتیبانی از لوازم جانبی را داشته باشند.
 • سیستم صوتی سالن همایش باید از سیستم صوتی حضور غیاب پشتیبانی کند.
 • سیستم صوتی باید قابلیت افزایش تعداد یونیت میکروفن داشته باشد تا در صورت افزایش صندلی نیاز به تعویض سیستم صوتی نباشد.
 • در صورت تصمیم گیری برای استفاده دو نفر از یک میکروفن گردن غازی، در هنگام جابه جای یونیت صدای مزاحم برای در سیستم صوتی ایجاد نشود.  

برای اطلاعات بیشتر مقاله بهترین سیستم صوتی را مطالعه کنید.

سیستم صوتی سالن همایش

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *