مقالات

سیستم صوتی مسجد

سیستم صوتی مسجد

تمامی مساجد برای اجرای برنامه های خود نیاز به سیستم صوتی دارند. سیستم صوتی مساجد از تجهیزات متفاوتی تشکیل شده است. در هنگام خرید و انتخاب تجهیزات صوتی برای مسجد باید به کیفیت آنها توجه شود. در ادامه سیستم صوتی مسجد و تجهیزات مربوط به آن را به طور کامل برسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تجهیزات سیستم صوتی مسجد

تجهیزات صوتی مسجد شامل باند، بلندگو، میکروفن، آمپلی فایر و میکسر صدا می شود. البته انتخاب سیستم صوتی برای مساجد نیاز به اطلاعات کافی در مورد تجهیزات آن دارد. با ما همراه باشید تا سیستم صوتی مسجد را بررسی کنیم.

بلندگو در سیستم صوتی مسجد

بلندگو برای مسجد یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که در آن انتخاب آنها باید دقت شود. تعداد بلندگوهای مسجد با توجه به ابعاد مسجد متفاوت است. بلندگوی که برای مسجد انتخاب می شود کیفیت بالایی داشته باشد تا در پخش صدا مشکلی نداشته باشد. به طور کلی 4 نوع بلندگو برای مساجد وجود دارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با انواع اسپیکر پیشنهاد می شود.

سیستم صوتی مسجد

بلندگوی ستونی: بلندگوی ستونی در صحن مسجد به کار می روند.

بلندگوی اکتیو: بلندگوهای اکتیو دارای یک آمپلی فایر داخلی هستند. این نوع بلندگوها ورودی برای اتصال میکروفن و باند مجزا به خود را دارند.

بلندگوی پستیو: این نوع از بلندگوها قابلیت تقویت کننده داخلی را ندارند. در هنگام استفاده از این نوع بلندگو برای سیستم صوتی مسجد باید از یک آمپلی فایر به صورت مجزا استفاده کنید.

بلندگوی شیپوری: بلندگوهای شیپوری معمولا در فضاهای بزرگ و باز مورد استفاده می گیرند و امکان انتقال صدا به مکان های دورتر را دارند. بنابراین بهترین گزینه برای پخش صدای اذان بلندگو های شیپوری هستند. بلندگوهای شیپوری بر اساس قدرت پخش و جنس بدنه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

 میکروفن برای سیستم صوتی مسجد

علاوه بر بلندگو با کیفیت بالا شما باید یک میکروفن با کیفیت و مناسب داشته باشید تا صدا با کیفیت بالایی پخش شود. میکروفن ها به صورت سیمی و بی سیم طراحی، تولید و به بازار عرضه می شوند.

 میکرون بی سیم: استفاده از میکروفن های بی سیم به شما آزادی حرکت می دهد. میکروفن های بی سیم انرژی مورد نیاز خود را از  باتری ها تامین می کنند.

میکروفن سیمی: میکروفن های سیمی از طریق کابل انرژی مورد نظر خود را از سیستم صوتی می گیرند. این میکروفن ها از زمان قدیم استفاده می شوند. تعمیر این نوع از میکروفن ها بسیار آسان است.

میکروفن یقه ای: میکروفن های یقه ای یک گزینه مناسب برای سخنرانی در مساجد هستند. در هنگام استفاده از این میکروفن نیازی به دست برای نگه داشتن میکروفن نیست.

مقاله پیشنهادی : RMS در بلندگو و آمپلی

سیستم صوتی مسجد

میکسر صدا

در مساجدی که بیش از یک میکروفن وجود دارد استفاده از میکسر لازم است. میکسرها چندین سیگنال را با یکدیگر ترکیب می کنند. میکسرها سیگنال های صوتی را از چند منبع صدا می گیرند، آنها را با یکدیگر ترکیب می کنند سپس به بلندگوها، نمایشگر و دستگاه ضبط انتقال می دهند.

میکسرها به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند. میکسرها برای حذف نویز و افزودن افکت بر روی سیگنال ها کاربرد دارند. همه مساجد نیازی به میکسر صدا ندارند.

آمپلی فایر

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، بعضی از بلندگوها آمپلی فایر داخلی دارند. اما برخی از بلندگو ها فاقد آمپل فایر داخلی هستند. برای آن نوع از بلندگوهای که آمپلی فایر ندارند خرید آمپلی فایر برای داشتن صدا با کیفیت مناسب برای مساجد ضروری است.

آمپلی فایرها با توان های متفاوتی در بازار موجود هستند. شما باید با توجه به تعداد بلندگوهای خود آمپلی فایر مناسب انتخاب کنید. استفاده از آمپلی فایر از قطع و وصلی صدا جلوگیری می کند.

پایه های بلندگو و میکروفن مسجد

پایه نگهدارنده بلندگو: برخی از بلندگوهای که برای مساجد خریداری می شوند همراه خود یک پایه دارند. ولی برخی دیگر نیازمند به یک پایه جداگانه هستند. در هنگام خرید سیستم صوتی برای مسجد باید به این موضوع توجه کنید تا در صورت عدم وجود پایه نگهدارنده بلندگو آن را به صورت مجزا خریداری کنید.

پایه نگهدارنده میکروفن: برخی از سخنرانان در هنگام سخنرانی میکروفن را در دست خود نگه می دارند. اما برخی از آنها ترجیح می دهند در هنگام سخنرانی میکرون را روی پایه قرار بدهند. خرید یک پایه میکروفن برای هر مسجدی ضروری است.

پیشنهاد می شود مقاله بهترین سیستم صوتی هیئت چه ویژگی های دارد؟ را  مطالعه  کنید.

سیستم صوتی مسجد

سیم کشی بلندگو مسجد

در هنگام نصب بلندگوهای مسجد با به این موضوع توجه داشته باشید که طول سیم ها یکسان باشد. در صورتی که سیم بلندگوها با هم برابر نباشد صدای آنها بالانس نمی شود.

دستگاه اذان گو

یکی دیگر از مهم ترین تجهیزات در سیستم صوتی مسجد استفاده  می شود دستگاه اذان گو است. این دستگاه به طور خودکار با استفاده از GPS موقعیت جغرافیایی مسجد را پیدا کرده سپس اذان، ادعیه و قران پخش می کند.

اکو برای سیستم صوتی مسجد

اکو یکی از دیگر از تجهیزاتی است که برای برخی از مساجد لازم است. اکو ها به طور کلی به نوع اکو همراه و اکو پرتابل تقسیم می شوند.

اکو همراه: اکو همراه بسیار کوچک است و جا به جای آن بسیار آسان است. اکو همراه قابلیت شارژ شدن را دارد.

اکو پرتابل: اکو پرتابل نسبت به اکوی همراه سایز بزرگ تری دارد. اکو پرتابل را باید به سیستم صوتی از طریق کابل وصل کنید.همچنین فاقد باتری هستند.  

قیمت سیستم صوتی مسجد

با توجه به موراد بالا شما می توانید یک سیستم صوتی مناسب با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. نصب سیستم صوتی مسجد باید اصولی انجام شود. در غیر این صورت ممکن است صدا به صورت یکنواخت پخش نشود و افرادی که نزدیک بلندگوها قرار دارند صدای را آزار دهنده بشنوند. افرادی که از بلندگوها دور هستند صدای سخنران را  نشوند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت سیستم صوتی مسجد برند آن تجهیزات است.

مقاله پیشنهادی: بهترین سیستم صوتی

سیستم صوتی مسجد

ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی

برای خرید انواع محصولات صوتی به صورت عمده یا تکی می توانید آن را به ناریتا، بزرگ ترین فروشگاه محصولات صوتی ایران سفارش دهید. این فروشگاه تمام محصولات خود را از برندهای معتبر دنیا و با تضمین کیفیت ارائه می دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *