مقالات

نحوه کار آمپلی فایر

نحوه کار آمپلی فایر

آمپلی فایر یکی از مهم ترین تجهیزات در بین سیستم صوتی است. آمپلی فایر، نحوه کار آمپلی فایر و نقش آمپلی را در سیستم صوتی بررسی خواهد شد.

آمپلی فایر برای انواع سیستم صوتی به کار برده می شود. آمپلی فایر انواع مختلفی دارد یکی از مهم ترین کارهای آمپلی فایر تقویت سیگنال است. آمپلی فایر کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه آنها را می گوییم. 

آمپلی فایر چیست؟

آمپلی فایر یا به زبان عامیانه آمپلی، دستگاهی است که باعث تقویت سیگنال های صوتی و افزایش کیفیت صدای خروجی می شود. آمپلی فایر صدا را از فرستنده می گیرد سپس تقویت کرده در آخر آن را به بلندگوها انتقال می دهد.

استفاده از آمپلی فایر باعث می شود که صدا بدون قطع و وصلی و نویز به گوش برسد. از آمپلی فایر در سیستم صوتی خودرو، سیستم صوتی خانگی ، سیستم صوتی همایش و غیره  استفاده می کنند.

نحوه کار آمپلی فایر

نحوه کار آمپلی فایر

به  طور کلی وظیفه آمپلی این است که یک جریان الکتریکی ضعیف را به یک جریان الکتریکی بزرگتر تبدیل می کند. آمپلی فایر ها از روش های گوناگونی این کار را انجام می دهند. در ادامه روش های کار آمپلی را توضیح می دهیم  با ما همراه باشید.

ترانزیستور: به چندین دسته تقسیم می شوند که هر یک از آنها به شما برای  اتصال آمپلی کمک می کنند. ترانزیستورها شامل نقطه تماس، اتصال دو قطبی، فلز اکسید و نیمه هادی می شوند.

آمپلی فایر توزیع شده: بیشتر آمپلی فایرها قابلیت تقسیم ورودی و تقویت قسمت های مجزای آن را در دستگاه نمایش اسیلوسکوپ هستند. در این دستگاه تصاویر به صورت موج و سیگنال های متغییر در زمان در آمپلی فایر توزیع شده موجود می شوند.

لوله های خلا uum: از لوله های خلا uum خروجی زیاد در سیستم های UHF ، برنامه های راداری و رادیو با توان بالا استفاده می شود.

تقویت کننده ساز: از این تقویت کننده ها برای ابزار آلات موسیقی استفاده می کنند.

تقویت کننده عملیاتی: یک مدار با ولتاژ بالا با سطح کارایی بالا تقویت می کنند.

در ادامه نحوه کار آمپلی فایر بر دو روش ترانسفروماتور و رله الکترومغناطیسی را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

ترانسفروماتور: اگر شما به دنبال این موضوع باشید که ولتاژ الکتریکی ثابتی داشته باشید از دستگاه الکترو مغناطیسی به نام ترانسفروماتور استفاده کنید. این وسیله در اکثر منازل وجود دارد اما در ولتاژ پایین تر مانند سی دی پلیر، کامپیوتر و لپ تاپ از پریز های برق خانگی با ولتاژ بالاتر استفاده می کنند.

مقاله پیشنهادی: انواع آمپلی فایر و کاربرد آنها

نحوه کار آمپلی فایر

رله الکترومغناطیسی: اگر جریان، فقط یک پالس کوچک برق باشد و از طریق آن بتوانید وسیله‌ای را روشن و خاموش کنید. در اینجا رله الکترو مغناطیسی (اس اس آر) کاربرد دارد و برای تغییر جریان بین دو مدار الکتریکی از این دستگاه استفاده می کنند. در اینجا از طریق دو مدار الکتریکی از به وسیله آهن ربا به هم متصل می‎شوند و با عبور جریان کوچکتر از یک مدار به مدار دیگر جریان خیلی بزرگ‌تری ایجاد می شود.

بنابراین مرحل نحوه کار آمپلی فایر به شرح زیر است.

  • تقویت کننده از یک منبع تغذیه شارژ مورد نظر خود را می گیرد.
  • جریان از طریق ترانزیستور به مدار خروجی منتقل می شود.
  • مدار خروجی سیگنال های افزایش یافته را به ولتاژ برابر تبدیل می کند.
  • ولتاژ تقویت شده سیستم صوتی را تامین می کند.
  • در اخر صدا از طریق بلندگوها با صدای با کیفیتی سیگنال را به پخش می کند.

آمپلی فایر تنها بر روی افزایش کیفیت صدا کار نمی کند علاوه افزایش کیفیت صدا وظیفه سیگنال های که از نظر فرکانس، دامنه و حجم متفات هستند را از یکدیگر تشخیص و با هم تطبیق دهد. نهایا صدایی با کیفیت تولید کند.

تقویت کننده صدا ممکن است با برخی از فرکانس ها همخوانی بهتری داشته باشد، به همخوانی فرکانس ها با آمپلی فایر را پهنای باند می گویند. آمپلی  ‌فایرها در دامنه وسیعی کار می کنند همچنین آنها قابلیت تغییر میزان صدا را دارند. با افزایش دامنه ورودی، تقویت کننده برای تولید افزایش در خروجی صدا تلاش می کنند. .

یکی از محدودیت های آمپلی فایر ها در میزان توان تولید است. اگر آمپلی فایری را که انتخاب می کنید میزان دامنه را پوشش ندهد، صدا بی کیفیتی پخش می شود. پس باید در هنگام خرید آمپلی فایر به میزان توان تولید و دامنه توجه داشته باشید.

یکی دیگر از محدودیت های آمپلی فایر باز خورد است. این محدودیت بیشتر برای مواقعی است که از میکروفن استفاده می کنند. اگر میکروفن به مدت طولانی روشن باشد یا خیلی نزدیک بلندگو قرار بگیرد، صدای ساز یا فرد سخنگو و آمپلی فایر دوباره تقویت می شود و منجر به صدای سوت می شود.

دلیل استفاده از آمپلی فایر روی باند چیست؟

شما بدون استفاده از آمپلی فایر نمی توانید موسیقی خود را با کیفیت بالا پخش کنید. کیفیت صدا بدون آمپلی فایر در حد متوسط می ماند. آمپلی فایر، سیگنال های سیستم صوتی سطح پایین تولید شده توسط هدیونیت را تقویت می کند. به طوری که به اندازه‌ای قدرتمند است تا مخروط های بلندگوهای سیستم صوتی  را حرکت دهد و صدا ایجاد کند.

مقاله پیشنهادی: تفاوت میکسرهای دیجیتال با آنالوگ

نحوه کار آمپلی فایر

قیمت آمپلی فایر

همان طور که پیشتر مطالعه کردید هر دستگاه به یک آمپلی فایر خاصی نیاز دارد. قیمت دستگاه آمپلی فایر با توجه به کاربردهای که دارد متفاوت هستند. انتخاب آمپلی فایر انواع مختلفی دارند. قیمت آمپلی فایر با توجه به کارایی و شرکتی که آمپلی فایر را تولید کرده متفاوت است. از آنجایی که آمپلی فایرها معمولا دیده نمی شوند و کمتر کسی آنها را می بیند، افراد کمی کاربرد آنها را به طور کاملا می داند.

راهنمای خرید آمپلی فایر 

آمپلی فایرها انواع مختلفی دارند و انتخاب آن از میان انبوهی از آن ها کار دشواری است. اما با توجه به ویژگی های مهم آمپلی فایر  و نحوه کار آمپلی فایر که در این مقاله بیان شد، می توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

فروشگاه ناریتا، به عنوان بزرگترین فروشگاه محصولات صوتی در ایران انواع تجهیزات استدیویی، آکوستیکو اجرای زنده را از معروف ترین برندها مانند یاماها، BlackSt، KORG، Focusrite و غیره را عرضه می کند.

از فروشگاه ناریتا دیدن کرده و محصولات خود را سفارش دهید. با خرید بیشتر ارسال سفارشات شما رایگان خواهد بود و می توانید از خدمات پس از فروش ما بهره مند شوید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *